BRATISLAVA 16. októbra (WebNoviny.sk) – Fungovanie európskej pohraničnej agentúry Frontex, ako aj možnosť pomoci štátom západného Balkánu pri ochrane ich hraníc, boli témy utorkového stretnutia zástupcov rezortu vnútra členských štátov V4 v Bratislave.
Ochrana hraníc štátov
Ako na brífingu uviedla slovenská ministerka vnútra Denisa Saková, V4 vníma pozitívne iniciatívu Európskej komisie vedúcu k posilneniu možností Frontexu vrátane rozšírenia možností spolupráce s tretími krajinami. Úloha Frontexu zabezpečiť vonkajšiu hranicu schengenu by však podľa zástupcov V4 mala byť len podpornou.
Za môjho pôsobenia na čele ministerstva vnútra sú vidieť výsledky, vyhlásila Saková
„Nemá nahrádzať jednotlivú povinnosť členských krajín pri ochrane svojich hraníc,“ zdôraznila Saková s tým, že úlohy a kompetencie agentúry by mali byť jasne zadefinované.
Otázkou podľa ministerky napríklad je, či by mala agentúra zasahovať na požiadanie členského štátu, po rozhodnutí ministrov vnútra členských štátov alebo napríklad po rozhodnutí komisie. Diskusia sa tiež týkala navrhovaného počtu zamestnancov Frontexu.
Pomoc pre päť balkánskych štátov
Pokiaľ ide o západný Balkán, V4 chce s tamojšími štátmi aktívne komunikovať, a sily a prostriedky vysielať podľa ich potreby. „Na základe feedbackov a informácií pracovná skupina ktorá je pod vedením predsedajúceho štátu V4 (momentálne SR) a veliteľa úradu hraničnej a cudzineckej polície Ladislava Csémiho, vypracuje akčný plán, ktorý bude podkladom do budúcnosti, aby sa na politickej úrovni vedeli jednotliví ministri vnútra V4 rozhodnúť, aby vedeli do danej krajiny západného Balkánu na základe bilaterálnych zmlúv vyslať sily a prostriedky, ľudské zdroje a techniku v potrebnom objeme,“ vysvetlila Saková. Pomoc by sa podľa nej mala týkať Srbska, Čiernej Hory, Macedónska, Albánska a Bosny a Hercegoviny.