Únia sa pýtala ľudí na obavy, prstom ukázali na imigrantov

Tradičný prieskum Európskej komisie Eurobarometer odhalil, aké oblasti života Európanov najviac trápia. Budúcnosť Európskej únie však vidia stále optimisticky.
Frešo je voči utečencom kritický, pletú si Európu s rajom
utečenci Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 2. augusta (WEBNOVINY) – Občania EÚ vrátane Slovákov sa v súčasnosti na európskej úrovni najviac obávajú prisťahovalectva. Podľa prieskumu Európskej komisie Eurobarometer obavy z prílevu utečencov vyjadrilo 38 percent Európanov, Slováci za týmto priemerom zaostávajú o tri percentá.

Postrachom Európy je aj nezamestnanosť

Z ekonomickej situácie má obavy 27 percent občanov EÚ, z nezamestnanosti 24 percent a verejných financií členských štátov 23 percent. Financie niektorých členských štátov EÚ znepokojujú 25 percent Slovákov, z nezamestnanosti v Únii má obavy 24 percent občanov SR. Obavy z terorizmu na úrovni EÚ sa tiež výrazne zvýšili na 17 percent, Slováci tento priemer dokonca prekročili o jedno percento.

Na národnej úrovni sa Európania najviac obávajú nezamestnanosti (42 percent), prisťahovalectva (23 percent) a ekonomickej situácie (21 percent). Na Slovensku sú tieto výsledky odlišné. Nezamestnanosti sa na národnej úrovni obáva až 57 percent Slovákov. V Španielsku tento počet dosiahol 74 percent a na Cypre 69 percent. Občania Slovenska (24 percent) tiež vyjadrili obavy z ekonomickej a sociálnej situácie vo svojej krajine.

Do budúcnosti pozerajú Europánia s optimizmom

Občania aj naďalej zostávajú optimistami, pokiaľ ide o budúcnosť EÚ. Optimisticky ju vníma 58 percent Európanov, zatiaľ čo 36 percent ju vidí pesimisticky. Slováci sú ešte optimistickejší. Až 62 percent vyjadrilo optimizmus z budúcnosti EÚ, opačne to vidí 34 percent. Pozitívny postoj k euru vyjadrilo 57 percent opýtaných v celej EÚ a 69 percent v eurozóne. Podpora eura na Slovensku je druhá najvyššia v Únii, vyjadrilo ju 81 percent Slovákov.

Prieskum, ktorého výsledky zverejnili v piatok, sa uskutočnil prostredníctvom osobných pohovorov od 16. do 27. mája 2015. Oslovených bolo 31 868 respondentov z členských štátov EÚ a kandidátskych krajín.

Firmy a inštitúcie: EK Európska komisia

Ďalšie k téme

Odporúčané