Únia uvoľní na nové vlakové súpravy 177 mil. eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vlak
Foto: Ilustračné foto: SITA/Zuzana Babjáková

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) – Európska únia schválila vydelenie nenávratného finančného príspevku vo výške 177 mil. eur pre Železničnú spoločnosť Slovensko, a.s. (ZSSK) na nákup vozňov pre medziregionálnu a prímestskú dopravu. Peniaze budú prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja použité na nákup 32 nových vlakových súprav, dvoch trojsystémových lokomotív, ako aj úpravu riadenia 10 existujúcich elektrických lokomotív radu 263. Ako agentúru SITA v utorok informoval hovorca a poradca ministra dopravy Martin Krajčovič, ide o štvrtý schválený veľký projekt Operačného programu Doprava pre obdobie 2007 až 2013, ktorý bude spolufinancovaný z eurofondov.

„Projekt obnovy vozového parku sa začal výrobou prvej elektrickej poschodovej jednotky, ktorá by mala počas aktuálnej letnej sezóny premávať v Žilinskom a Trenčianskom kraji. Do roku 2013 pribudnú na slovenských koľajniciach ďalšie vlakové súpravy. O tri roky by mali nové vozidlá tvoriť približne štvrtinu celého vozového parku,“ uviedol ďalej Krajčovič.

Nové vlaky sú určené na osobnú prepravu najmä v okolí Trnavy, Trenčína, Nitry, Žiliny, Košíc a Humenného. V okolí Žiliny a Košíc by malo byť nasadených spolu 10 dvojpodlažných dvojsystémových elektrických vlakov radu 671. Na západnom Slovensku v okolí Trnavy, Trenčína a Nových Zámkov bude nasadených 10 dvojpodlažných vlakových súprav systému push-pull spolu s upravenými elektrickými lokomotívami radu 263 a dvomi trojsystémovými lokomotívami 381. V okolí Humenného a na Hornej Nitre bude postupne nasadených spolu 12 motorových vlakov pre medziregionálnu dopravu radu 861.

„Obnovený vozový park by mal prispieť k zvýšenému využívaniu vlakovej dopravy a k zlepšeniu cestovného štandardu,“ dodal Krajčovič. Operačný program Doprava, prostredníctvom ktorého sa financujú projekty, je určený na rozvoj dopravnej infraštruktúry na Slovensku. Medzi ďalšie projekty nad 50-miliónov eur, už schválené Bruselom, patria modernizácia železničnej trate Žilina – Krásno nad Kysucou, výstavba úseku diaľnice D1 Sverepec – Vrtižer a projekt výstavby rýchlostnej cesty R1 Žarnovica – Šášovské Podhradie.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZSSK Železničná spoločnosť Slovensko