Uplynulo 50 rokov od prvého ženského výstupu na Mount Everest

Džunko Tabeiová v roku 1975 prekonala predsudky a otvorila cestu ženám túžiacim po výstupe na najvyššiu horu sveta.
Hiker walks on train in Himalayas
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Presne pred 50 rokmi, 16. mája 1975, sa Japonka Džunko Tabeiová stala prvou ženou, ktorá vystúpila na vrchol Mount Everestu. O polstoročie neskôr sa počet ženských expedícií blíži k tisícke. Himalayan Database evidovala do mája tohto roka dovedna 962 ženských a 11 955 mužských výstupov na Mount Everest.

Kým Tabeiová v roku 1975 vystúpila na Everest, predbehlo ju 38 mužov. S čisto ženským tímom čelila problémom pri získavaní sponzorov a často jej odporúčali, aby sa radšej starala o deti. „Všetci muži obmedzujú naše túžby a ja sa nechcem nechať obmedzovať,“ napísala si Tabeiová do zápisníka po návrate. Len 11 dní po nej vystúpila na vrchol z opačnej strany Tibeťanka Phanthog, ktorá si myslela, že je prvá, no až po zostupe sa dozvedela, že ju Tabeiová predbehla.

Dovedna 870 žien

Odvtedy vystúpilo na Everest 870 rôznych žien z 85 krajín, pričom niektoré to dokázali viackrát. Najviac žien, ktoré sa dostali na vrchol Mount Everestu, pochádza z Nepálu, USA, Indie a Číny. Medzi šerpami, sprievodcami na Evereste, je však žien minimum – Nepálčanky tvoria len deväť percent ženských výstupov.

Prvou Nepálčankou na vrchole Everestu bola v roku 1993 Pasang Lhamu, ktorá však pri zostupe zahynula. Jej nasledovníčka Lhakpa Sherpa, druhá Nepálčanka na vrchole v roku 2000, drží ženský rekord s desiatimi výstupmi.

Ženy si dávajú väčší pozor

V roku 1988 sa Novozélanďanka Lydia Bradey stala prvou ženou, ktorá vystúpila na Everest bez kyslíka. Jej úspech bol spočiatku spochybňovaný, no neskôr ho uznali. Výstup bez kyslíka je extrémne náročný. Z celkového počtu výstupov to takto zvládlo len 229 horolezcov, z toho desať žien.

Podľa Billi Bierlingovej, riaditeľky Himalayan Database, sú ženy často lepšie pripravené a pri rizikách na hore opatrnejšie. Aj preto je ich úmrtnosť nižšia. Pri ženách nastane v priemere jedno úmrtie na 153 pokusov, kým u mužov je pomer 1:70. Bierlingová tiež prezradila, že výstup na Everest stojí od 45-tisíc do 200-tisíc dolárov.

Viac k osobe: Džunko Tabeiová

Odporúčané