Úroveň politickej kultúry je v tomto volebnom období pod hranicou akceptovateľnosti, tvrdí politológ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Politológ Radoslav Štefančík
Politológ Radoslav Štefančík. Foto: www.facebook.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Úroveň politickej kultúry je v tomto volebnom období pod hranicou akceptovateľného. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík.

Radikálny a vulgárny slovník

Podľa neho sú za tým dva hlavné dôvody. Ten prvý je značne radikálny a vulgárny slovník, pričom nehovorím len o politikoch vládnych, ale aj opozičných,“ uviedol politológ a dodal, že používanie vulgárnych výrazov, ako aj vulgárnych gest sa stalo akoby nekritickou súčasťou komunikačných stratégií zástupcov politických strán.

Ten druhý dôvod je oveľa podstatnejší. A ním je amnestia, respektíve novela trestnej legislatívy, prostredníctvom ktorej sa niektorí vládni politici vyhli nielen trestnému stíhaniu, ale aj odsúdeniu,“ uviedol Štefančík.

Politológ je názoru, že ak v parlamente, vláde alebo v iných úradoch sedia ľudia podozriví z trestných činov, ale týmto sa vyhli len vďaka vlastnej, špecifickej zmene trestnej legislatívy, tak ide o zlý signál smerom k verejnosti. Ľudia podozriví z nekalej činnosti by nemali sedieť v štátnych úradoch, ale niekde inde,“ zdôraznil politológ.

Papalášske maniere ničia dôveru v inštitúcie

Ako pokračoval, smerom k verejnosti ide o zlý signál. Politik, ktorý narazí do semafora a dychovej skúške sa podrobí niekoľko hodín po skutkovej udalosti, má veľmi negatívny vplyv na úroveň politickej kultúry. Čo si môže človek pomyslieť o politikovi, ktorý využil svoj mocenský vplyv a nepodrobil sa tradičnej procedúre po takejto udalosti?,“ dodal politológ.

Občania si podľa neho nemôžu v takýchto prípadoch myslieť nič pozitívne. Volič podľa neho môže politikov vnímať nielen ako papalášov, ale dokonca ako arogantných papalášov.

Tieto papalášske maniere potom ovplyvňujú veľmi negatívne dôveru v štátne inštitúcie, čo následne môžu zneužiť radikálni politici. Radikalizmu a extrémizmu sa totiž darí v podmienkach, kde existuje vysoká nedôvera v štátne inštitúcie,“ uzavrel Štefančík.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radoslav Štefančík
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVláda SR