ÚRSO: Nový výnos cenu tepla nezvýši

Kotol
Foto: Ilustračné foto/SITA/Gabriel Lipták

BRATISLAVA 11. mája (WEBNOVINY) – Novela výnosu, ktorá ruší povinnosť odberateľa uhradiť náklady súvisiace s odpojením sa od tepelných zariadení, nebude mať podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) negatívny vplyv na cenu tepla ako to tvrdí Slovenský zväz výrobcov tepla. „Predstavitelia zväzu veľmi dobre vedia, že odpojenie nezvýši cenu tepla pre tých odberateľov, ktorí zostanú závislí na centrálnom zásobovaní teplom, lebo cena je regulačnou metódou určenou úradom stabilizovaná na tri roky,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca regulačného úradu Miroslav Lupták.

Podľa novely výnosu by už nemali koneční spotrebitelia platiť dodávateľovi tepla za odpojenie sa od jeho tepelných zariadení, ale ich likvidáciu bude musieť uhradiť samotný dodávateľ. „Lenže, je to opäť oprávnený náklad a dodávateľ to premietne do ceny tepla pre zostávajúcich odberateľov. Je potrebné, aby odberateľ zaplatil všetky ekonomicky oprávnené náklady vyvolané odpojením tak, aby tieto náklady neboli prenesené na zostávajúcich odberateľov,“ uviedol zväz. „Argumenty o zvýšení nákladov vyvolaných odpojením časti odberateľov a ich prenesení do ceny tepla sú úplne nesprávne a demaskujú práve jeho nositeľov ako loby, ktorá chce za každú cenu zabrániť odchodu spotrebiteľov z ich monopolného područia,“ reagoval Lupták.

Teplári si myslia, že regulačný úrad vypracoval novelu výnosu pod tlakom rôznych lobistických skupín. „Snahou týchto skupín je deštruovať systém centrálneho zásobovania teplom. Zjavne občan je ten posledný, na ktorého záujmy sa v tomto procese prihliada,“ uviedol zväz. „Ako vidno, úradom uvedené dôvody vyvolávajú oprávnené otázky na adresu podnikateľov v centrálnom zásobovaní teplom, ktoré smerujú k ich lobistickým záujmom prameniacim z obáv pred konkurenciou. Úrad vyslovuje poľutovanie, že podnikatelia združení v Slovenskom zväze výrobcov tepla, ktorí dobre poznajú metódu cenovej regulácie a jej dôsledky, sa skrývajú za chrbát sociálne slabších skupín obyvateľstva a neváhajú pri tom použiť aj úplne zavádzajúce informácie,“ reagoval Lupták.

Podľa regulačného úradu novela výnosu by mala zabezpečiť návrat k princípom voľného trhu o slobodnej voľbe každého spotrebiteľa o spôsobe zásobovania svojich príbytkov teplom. „Úrad si dôsledne plní úlohu vytvárať nediskriminačné a transparentné podmienky pre všetkých účastníkov na trhu s teplom,“ konštatoval Lupták.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SZVT Slovenský zväz výrobcov teplaÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví