BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pri stanovovaní cien elektriny na budúci rok znížil celkovú atraktívnosť podnikania v dodávke elektriny domácnostiam. Myslí si to Združenie dodávateľov energií. Tým sa nepozdáva zníženie koeficientu kt z 12 na 10 %.
Tento koeficient do cenového vzorca vstupuje ako percentuálne vyjadrený náklad na nákup diagramu dodávky. Podľa dodávateľov, zníženie spomínaného koeficientu na nákup diagramu dodávky v praxi znamená, že v budúcom roku sa im uznáva menší objem oprávnených nákladov.
Pokles konkurencie na trhu
„Po sérii negatívnych zásahov do podnikateľského prostredia v energetike ako boli posilňovanie cenovej regulácie, rozširovanie pôsobnosti necenovej regulácie, regulovanie vzorových obchodných podmienok, enormný nárast administratívnej náročnosti, či znášanie takmer celého kreditného rizika za výber distribučných poplatkov a taríf za prevádzkovanie systému a systémové služby dodávateľmi ako jedinou skupinou účastníkov trhu, aj v budúcom roku hrozí, že v segmente cenovo regulovaných koncových odberateľov môže dôjsť k zníženiu intenzity hospodárskej súťaže a k poklesu reálnej miery konkurencie na trhu,“ uviedol predseda združenia Michal Hudec.
Jahnátek sľubuje optimálne ceny energií pre domácnosti aj podnikateľov
Dodávatelia tvrdia, že ak by im regulačný úrad zohľadnil všetky parametre, a to pri dodržaní mantinelov v cenovej vyhláške, regulovaná cena pre domácnosti by v budúcom roku narástla v priemere o 6,68 %.
Nakoniec však priemerná cena elektriny pre slovenské domácnosti vzrastie o 2,71 %, čo v praxi znamená medziročné zvýšenie mesačnej platby v priemere pre jednu rodinu o zhruba 0,30 eura.
Účet domácností by vzrástol o menšiu sumu
Ak by podľa Hudeca regulačný úrad v plnej miere reflektoval nárast veľkoobchodnej ceny komodity, mesačný účet domácnosti by k tomu v priemere vzrástol o symbolických približne 0,15 eura.
Slovenské domácnosti si priplatia za elektrinu, ceny plynu sa meniť nemajú
„Nedošlo by však k zmene súhrnných ekonomických parametrov podnikania na strane dodávateľov a riziku možného poklesu záujmu o regulovaný segment. K tomu všetkému, regulovaná cena komodity pre rok 2018 pri výpočte so zníženým koeficinetom kt je rádovo o 10 eur za megawatthodinu nižšia než aktuálna cenová úroveň na veľkoobchodnom trhu. Pre koncových odberateľov v domácnostiach to znamená, že aj pre rok 2019 možno s vysokou mierou pravdepodobnosti očakávať nárast koncovej ceny spôsobený vývojom na medzinárodnom trhu. Účelové zníženie koeficientu kt pre budúci rok sa tak z hľadiska strednodobej perspektívy javí ako nesystémový krok a ďalšie zhoršenie podnikateľského prostredia v energetike,“ konštatoval Hudec.