USA nasadia v Líbyi bezpilotné lietadlá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bezpilotné lietadlo Predator
bezpilotné lietadlo Predator Foto: SITA/AP

WASHINGTON 22. apríla (WEBNOVINY) – Spojené štáty nasadia v líbyjskom konflikte bezpilotné lietadlá, aké používajú na zásahy proti ozbrojencom v Afganistane a Pakistane. Novinárom to podľa vysielacej spoločnosti BBC povedal americký minister obrany Robert Gates. Prezident Barack Obama nasadenie strojov typu Predator už podľa neho schválil. Bezpilotné lietadlá umožňujú presnejšie mierené útoky, keďže v Líbyi je niekedy ťažko rozlíšiť medzi civilnými a vojenskými cieľmi. Gates povedal, že dva stroje Predator už sú pripravené pre sily NATO, ktoré velí líbyjskej operácii.

Americký generál James Cartwright vyhlásil, že prvá misia bezpilotných strojov sa uskutočnila už vo štvrtok, museli ju však pre zlé počasie prerušiť. Zapojiť do akcie by sa opäť mohli do 24 hodín. Výhodou Predátorov podľa Carwrighta je, že sú tiché, malé a letia nízko.

Afganistan a Pakistan protestujú proti používaniu bezpilotných lietadiel, ktorých útoky si už vyžiadali desiatky civilných obetí vrátane žien a detí. Pomocou týchto strojov sa však podarilo zabiť aj viacerých lídrov povstaleckých skupín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaRobert Gates