- aktualizované 20. augusta 12:44
Americká armáda otestovala druh rakety, ktorý viac ako 30 rokov zakazovala nedávno zrušená kľúčová zmluva medzi Spojenými štátmi a Ruskom.
Vyzbrojená konvenčnou hlavicou
V pondelok to oznámil Pentagon s tým, že test uskutočnili v nedeľu v Kalifornii. Upravenú pozemnú verziu riadenej strely Tomahawk s plochou dráhou letu odpálili z ostrova San Nicolas, pričom potom, ako preletela viac ako 500 kilometrov, presne zasiahla svoj cieľ. Raketa bola vyzbrojená konvenčnou, nie jadrovou, hlavicou.
Radiácia po výbuchu raketového motora v Rusku bola 16-násobne vyššia, tvrdia meteorológovia
Už v marci predstavitelia z oblasti obrany informovali, že by spomínaná raketa mohla mať dolet zhruba tisíc kilometrov a že by ju mohli nasadiť do 18 mesiacov.
Raketa by porušila Zmluvu o jadrových zbraniach stredného doletu (INF) z roku 1987, ktorá zakazovala všetky rakety s doletom od 500 do 5 500 kilometrov. Spojené štáty a Rusko od zmluvy odstúpili 2. augusta, pričom obe strany sa navzájom obviňovali z jej porušenia.
Obnovená súťaž v zbrojení
Okrem pozemnej varianty riadenej strely Tomahawk plánuje Pentagon začať s testovaním balistickej rakety s doletom od 3 000 do 4 000 kilometrov. Testovanie druhej menovanej pravdepodobne začne pred koncom tohto roka. Obe strely by nemali byť jadrové.
Severným Cyprom otriasla explózia, mala ju spôsobiť raketa alebo lietadlo s výbušninami
Ako pripomína agentúra AP, nedeľňajší test zaznamenal obnovenie súťaže v zbrojení, ktorá by podľa niektorých analytikov mohla zvýšiť napätie medzi USA a Ruskom.
Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa tvrdí, že sa naďalej zaujíma o užitočnú kontrolu zbraní, spochybňuje však ochotu Moskvy dodržiavať zmluvné záväzky.
Rusko varuje pred destabilizáciou
Rusko skritizovalo najnovší americký test riadenej strely stredného doletu, ktorej druh viac ako 30 rokov zakazovala nedávno zrušená zmluva medzi Spojenými štátmi a Ruskom.
Na margo nedeľňajšieho testu sa v utorok pre tlačovú agentúru RIA Novosti vyjadril námestník ruského ministra zahraničia Sergej Riabkov, ktorý vyjadril znepokojenie nad tým, že takto Spojené štáty len zvyšujú potenciál destabilizácie.
Diplomat okrem toho tiež povedal, že test potvrdil skoršie podozrenia Ruska, že USA testovali zakázané typy rakiet ešte predtým, než odstúpili od zmienenej Zmluvy o jadrových zbraniach stredného doletu (INF).