USA posilňujú protiraketový štít v Európe, Rusko pohrozilo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Balistická raketa
Foto: SITA/AP

Bukurešť/Varšava 11. mája (WebNoviny.sk) – Americký protiraketový štít, ktorý má chrániť Európu pred balistickými raketami, sa tento týždeň rozrastie. Vo štvrtok uvedú do prevádzky jeho novú súčasť v Rumunsku a o deň nato začnú stavebné práce na ďalšej plánovanej základni v Poľsku, informovala v stredu tlačová agentúra AP.

Predstavitelia USA, NATO a Rumunska vo štvrtok v juhorumunskej obci Deveselu slávnostne otvoria novú americkú základňu, ktorá bude súčasťou širšieho systému protiraketovej obrany NATO. Hlavný prejav na slávnosti prednesie generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

V piatok poľskí a americkí predstavitelia uskutočnia symbolický prvý výkop v poľskej obci Redzikowo neďaleko mesta Slupsk pri pobreží Baltského mora. Odštartujú tak plánovanú stavbu americkej protiraketovej základne, ktorá by sa mala zapojiť do systému v roku 2018.

Rusko pohrozilo, že bude reagovať na plánovanú súčasť systému v Poľsku rozmiestnením rakiet Iskander v Kaliningrade. Iskandery sú schopné niesť jadrové aj konvenčné hlavice a majú dolet do 500 kilometrov, čo zahŕňa väčšinu územia Poľska. Rusko ich v Kaliningrade dočasne rozmiestnilo už vlani počas vojenského cvičenia, aby demonštrovalo svoju schopnosť ich rýchleho presunu. Podľa mienky Poliakov tam časť z nich zostala až doteraz.

Americký protiraketový štít zahŕňa aj radar v Turecku a štyri torpédoborce námorných síl s domovským prístavom v Španielsku. V súčasnosti mu velia USA, ale keď bude plne funkčný rozšírený systém, prevezme velenie NATO.

Agentúra AP pripomenula, že budovanie protiraketového štítu v Európe presadil bývalý americký prezident George W. Bush a terajší prezident Barack Obama plány upravil – na žiadosť Čechov vynechal súčasť, ktorá mala byť pôvodne umiestnená na území ČR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaGeorge W. BushJens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy