SOUL 7. marca (WebNoviny.sk) – Americká armáda začala v utorok rozmiestňovať v Južnej Kórei prvky svojho systému protiraketovej obrany THAAD. Potvrdilo to americké tichomorské velenie (USPACOM). Spojené štáty týmto krokom reagujú na pondelňajšie odpálenie štyroch balistických rakiet Severnou Kóreou, ktoré bolo podľa tamojších médií nácvikom útoku na americké základne v Japonsku.
Rozmiestnenie systému THAAD podľa amerického tichomorského velenia posilní spojenectvo medzi USA a Južnou Kóreou pri obrane pred „severokórejskou raketovou hrozbou“. „Urýchlený severokórejský program jadrových pokusov a štartov balistických rakiet predstavuje hrozbu pre medzinárodný mier a medzinárodnú bezpečnosť a porušuje viaceré rezolúcie BR OSN,“ píše sa vo vyhlásení USPACOM. Americké velenie zároveň ubezpečilo, že systém THAAD má „výhradne obranné funkcie a nepredstavuje hrozbu pre iné krajiny v regióne“.
THAAD zachytí a zničí balistické rakety
THAAD je navrhnutý tak, aby zachytil a zničil balistické rakety krátkeho a stredného doletu v konečnej fáze ich letu. Jeho rozmiestnenie však zrejme prehĺbi konflikt medzi Južnou Kóreou a Čínou, podľa ktorej naruší regionálnu bezpečnostnú rovnováhu. V Číne sa už konali protesty proti juhokórejskej maloobchodnej firme Lotte, ktorá súhlasila s poskytnutím jedného zo svojich golfových ihrísk na umiestnenie komponentov systému THAAD.
Hovorca čínskeho rezortu diplomacie Keng Šuang zdôraznil, že Peking tento krok Spojených štátov „dôrazne odmieta“. Čína podľa neho v tejto súvislosti „určite prijme nevyhnutné opatrenia na zaistenie vlastných bezpečnostných záujmov“. O aké kroky má ísť, hovorca nešpecifikoval. Dôsledky však budú podľa neho plne niesť USA a Južná Kórea.
Podľa juhokórejskej armády boli rakety, zrejme „vylepšené verzie“ rakiet Scud, odpálené zo základne v oblasti Tončchan-ni na západe KĽDR. Preleteli približne 1000 kilometrov a tri dopadli do výlučnej ekonomickej zóny Japonska v Japonskom mori.
Severokórejská agentúra KCNA informovala, že na ich odpálenie osobne dozeral vodca Kim Čong-un. Neskôr zverejnila aj fotografie, na ktorých je vidieť štartujúce rakety a radujúceho sa Kim Čong-una. „V srdciach delostrelcov … horela túžba po nemilosrdnej pomste vojnovým štváčom, ktorí pokračujú vo svojich manévroch,“ píše sa v správe zverejnenej tlačovou agentúrou KCNA. Na mysli má každoročné dvojmesačné jarné manévre amerických a juhokórejských síl, ktoré sa začali minulý týždeň v stredu.
V Japonsku je 54 000 amerických vojakov
V Japonsku sa v súčasnosti nachádza 54.000 amerických vojakov. Južná Kórea, USA a Japonsko požiadali v súvislosti s najnovším odpálením rakiet o mimoriadnu schôdzu Bezpečnostnej rady OSN. Uskutoční sa zrejme v stredu.
Americký prezident Donald Trump v súvislosti s krokom KĽDR telefonicky hovoril s japonským premiérom Šinzóom Abem a úradujúcim juhokórejským prezidentom Hwang Kjo-anom a ubezpečil ich o plnej podpore zo strany USA. Všetci traja sa zhodli na tom, že budú úzko spolupracovať, aby ukázali KĽDR, že jej provokatívne a ohrozujúce kroky budú mať „veľmi neblahé dôsledky“.