Úspešný „slovenský týždeň“ v Čiernej Hore

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 18. novembra (WBN/PR) – Minulý týždeň sa pod slovenskou taktovkou v Čiernej Hore uskutočnila séria diskusií na tému euro-atlantická budúcnosť krajiny. Hlavným cieľom projektu bolo zdieľať naše skúsenosti z integračného procesu a napomôcť predovšetkým váhajúcej časti čiernohorskej verejnosti vytvoriť si reálny obraz o tom, čo integrácia krajine prinesie. Projekt uskutočnila Slovenská atlantická komisia v spolupráci so slovenskou ambasádou v Podgorici a lokálnymi partnermi. „Speaking Tour“ vznikla s finančnou podporou SlovakAid.

Slovenské skúsenosti v centre pozornosti

Turné navštívilo osem miest, za účasti 26 rečníkov zo siedmych krajín. Boli medzi nimi ministri čiernohorskej vlády, veľvyslanci, primátori, náčelník Generálneho štábu Čiernej Hory, ako aj predstavitelia NATO, mimovládneho sektora, či štátnej správy. Turné pritiahlo pozornosť verejnosti a médií. Každý deň mu venovali priestor všetky relevantné denníky, televízie a rádiá, čiernohorská televízia dokonca nakrútila o Speaking Tour aj dokument.

Prioritou je členstvo v EÚ a NATO

Diskusie prilákali stovky ľudí, ktorých zaujímali najmä otázky týkajúce sa vstupu do NATO. Minister obrany Boro Vučinić zdôraznil, že pre túto balkánsku krajinu je veľmi dôležité patriť do euro-atlantickej rodiny: „Čierna Hora by mala byť členom NATO z bezpečnostných dôvodov, pretože sa v našom regióne pravidelne opakuje história. Ďalším dôvodom pre integráciu je možnosť ekonomicky rásť.“ Zároveň vyjadril presvedčenie, že v blízkej budúcnosti padne definitívne rozhodnutie smerovaní krajiny: „Som si istý, že náš parlament dvojtretinovou väčšinou podporí euro-atlantickú cestu Čiernej Hory,“ uistil.

Čiernohorci sa pýtali aj na skúsenosti Slovenska z pred stupového obdobia a výhody, ktoré plynú z členstva. „Krajiny mimo NATO a EÚ sú iba objektmi politiky iných. Vstupom sa dostávajú k stolu, kde sa rozhoduje,“ vyjadril sa na margo výhod slovenský veľvyslanec v Čiernej Hore, František Lipka.

NATO na dosah

Jedným z hlavných odkazov diskusií bolo zdôrazňovať slovenskú podporu integračným ambíciám krajiny aj regiónu. Táto balkánska krajina môže v integračnom procese inšpirovať celý región, čo pomôže rozvíjať stabilitu na Balkáne. To je dôležité nielen pre región ale aj pre celú Európu. „Stabilita je dnes najväčšou výzvou pre Balkán. Je dôležité hľadať a nájsť rovnováhu pre spoločný život v tomto teritóriu. Ako najkomplikovanejší prípad sa javí Bosna a Hercegovina. Pokiaľ ide o Čiernu Horu, tá je na tom dobre. Je jedným z najlepšie pripravených kandidátov na členstvo v NATO. Novým členom Aliancie sa môže sa stať už pri najbližšom rozširovaní,“ povedal pre najčítanejší čiernohorský denník Pobjeda prezident SAC, Rastislav Káčer.

Diskutuje aj opozícia

Turné malo v Čiernej Hore veľký ohlas, spokojní sú aj domáci organizátori: „Z môjho pohľadu je Speaking Tour vynikajúcim nástrojom, hlavne kvôli svojmu širokému záberu. Navštívili sme osem najväčších municipalít a vzbudili záujem naozaj širokej verejnosti. To vysiela naozaj silný odkaz aj do okolitých krajín,“ vyjadril sa Alexander Dedović, výkonný riaditeľ čiernohorskej mimovládnej organizácie Alfa Centar. „Po štyroch rokoch Speaking Tour v Čiernej Hore sme svedkami toho, že už aj opozičné subjekty a mimovládne organizácie, ktoré sú proti vstupu Čiernej Hory do NATO prejavujú záujem zúčastňovať sa a aktívne zapájať do diskusií,“ uzavrel Alexander Dedović.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Rastislav Káčer
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy