Novozvolení poslanci zložili sľub v rúškach. Kollára do funkcie zvolili, Blahu a Kotlebu nie (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Ustanovujúca schôdza
Poslanec za stranu Smer-SD Ľuboš Blaha prichádza na ustanovujúcu schôdzu parlamentu. Bratislava, 20. marec 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.
  • aktualizované 20. marca 19:44

V parlamente sa v piatok 20. marca konala ustanovujúca schôdza. Novozvolení poslanci zložili sľub, zvolili vedenie parlamentu a šéfov parlamentných výborov. V pléne sa zároveň vytvorilo šesť poslaneckých klubov. Nasledujúca schôdza NR SR sa bude konať v utorok 24. marca so začiatkom o 10:00.

Viac o téme: Koronavírus

Piatkového rokovanie sprevádzali prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia pre šíriaci sa koronavírus. Do budovy sa okrem poslancov, zamestnancov Kancelárie Národnej rady SR (NR SR) a ochranky nedostal nik – vrátane novinárov. Úvod schôdze viedol doterajší predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), kým snemovňa nezvolí jeho nástupcu.

V rokovacej sále sa stretlo 150 poslancov z celého Slovenska. Každému sa pri vstupe do budovy NR SR zmerala telesná teplota, dostal otázky o cestovateľskej anamnéze a či neprejavuje príznaky ochorenia na koronavírus. Poslanci si museli pred vstupom do rokovacej sály vydezinfikovať ruky, navliecť rukavice a nasadiť ochranné rúška.

Naživo: Ustanovujúca schôdza parlamentu

Skladanie sľubu

Skladanie sľubu bolo prvým bodom schôdze. Po prečítaní textu ústavy poslanci postupne pristupovali k pultu, na ktorom bola položená ústava. Na ňu poslanci položili ruku, povedali slovo „sľubujem“ a podali ruku doterajšiemu predsedovi parlamentu.

Dvaja poslanci za hnutie Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Mária Šofranko a Andrej Stančík požiadali o ospravedlnenie. Poslankyňa Šofranko má, pravdepodobne, podľa medializovaných informácií zdravotné problémy. Uvedení poslanci zložia sľub na schôdzi, na ktorej sa zúčastnia po prvý raz.

NR SR: Ustanovujúca schôdza
Ústava SR počas ustanovujúcej schôdze parlamentu. Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

Sľub zložili náhradníci na neuplatňované mandáty poslancov, ktorí sú ešte členmi vlády za Smer – sociálna demokracia (SD) vo vláde Petra Pellegriniho. Dosluhujúca vláda totiž podá demisiu až po ustanovujúcej schôdzi niekedy okolo večera. Taktiež poslanecký sľub zložili náhradníci za tých poslancov, ktorí sa mandátov v parlamente vzdali.

Poslaneckého mandátu sa vzdal bývalý prezident a šéf strany Za ľudí Andrej Kiska. Namiesto neho si mandát poslanca prevzal Tomáš Lehotský.

Kresla poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) sa vzdali bratislavský župan Juraj Droba a europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Namiesto nich do parlamentu nastúpili ako poslanci Jarmila Halgašová a Karol Galek. Mandátu poslankyne sa vzdala Danica Mikovčáková zo strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Namiesto nej si mandát prevzal Miroslav Suja.

Za siedmich členov Pellegriniho vlády za stranu Smer-SD nastúpili náhradníci. Dočasné budú poslancami Augustín Hambálek, Vladimír Jánošík, Ján Kvorka, Zdenko Svoboda, Branislav Ondruš, Pavol Goga a Mária Janíková.

Členovia výboru pre nezlučiteľnosť funkcií

Poslanci už zvolili členov Výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Za zvolenie členov výboru hlasovalo 137 zo 139 prítomných poslancov. Na zvolenie kandidátov na členov výboru bol potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov.

Výbor bude mať 15 členov. Konkrétne ho budú tvoriť Kristián Čekovský, Peter Dobeš, Lucia Drábiková, Eva Horváthová, Ján Kerekréti, Jana Majorová Garstková a Milan Vetrák z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO); Ľuboš Krajčír z hnutia Sme rodina, Ondrej Dostál zo strany Sloboda a Solidarita (SaS), Michal Luciak zo strany Za ľudí, Mária Janíková, Vladimír Jánošík a Róbert Puci zo strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Ondrej Ďurica a Jozef Šimko zo strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Voľba predsedu Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií sa uskutoční na ďalšej parlamentnej schôdzi.

Predsedníčkou Mandátového a imunitného výboru sa stala poslankyňa Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Anna Andrejuvová. V tajnej voľbe získala 132 hlasov, proti bolo osem poslancov, traja sa zdržali.

Voľba predsedu parlamentu

Nasledovala voľba vedenia parlamentu. Najskôr poslanci zvolili predsedu parlamentu, sa stal Boris Kollár (Sme rodina).

Kollár získal 106 hlasov, proti bolo 28 poslancov, piati sa zdržali. Znamená to, že ho podporila aj časť hlasov opozície. Ide pravdepodobne o hlasy strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), pretože predseda Smeru – sociálna demokracia (SD) Robert Fico tvrdil, že Kollára nepodporia. Po zvolení si Kollár po prvý raz sadol na stoličku predsedu a Andrej Danko (SNS) opustil rokovaciu sálu.

Poslanci v tajnom hlasovaní zvolili aj dvoch podpredsedov – Gábora Grendela z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a Juraja Šeligu zo strany Za ľudí. Šeliga si myslí, že svoju funkciu získal aj vďaka organizovaniu protestných zhromaždení v rámci iniciatívy Za slušné Slovensko. Šeliga to uviedol po piatkovej ustanovujúcej schôdzi, na ktorej bolo zvolené aj vedenie parlamentu.

„Vnímam to tak trochu cez prizmu námestí, že človek, ktorý organizoval zhromaždenia, je vo vedení národnej rady. Teší ma, že za mňa nehlasovali smeráci a kotlebovci, takže to tiež trochu vnímam ako svoju vizitku,“ povedal Juraj Šeliga.

Dvaja podpredsedovia stále chýbajú

Národná rada bude mať celkovo štyroch podpredsedov. Zvyšných dvoch funkcionárov parlamentu poslanci zvolia na ďalšej schôdzi snemovne.

Tretím podpredsedom parlamentu sa má stať nominant strany Sloboda a Solidarita (SaS). Zatiaľ nie je jasné, či to bude Milan Laurenčík, ktorého meno nedávno spomenul predseda strany Richard Sulík alebo iný kandidát. Pôvodne mal byť podpredsedom parlamentu za SaS Martin Klus. Nová vláda by ho však mala vymenovať za štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí.

Štvrtým podpredsedom parlamentu by mal byť nominant opozičného Smeru – sociálnej demokracie (Smer-SD) Peter Pellegrini. Je však stále premiérom, demisiu za vládu podá po skončení ustanovujúcej schôdze parlamentu. Poslanci preto o ňom nemohli hlasovať.

Zriadenie kontrolných výborov

Za predsedu Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny nezvolili smeráka Ľuboša Blahu. Za jeho zvolenie hlasovalo iba 55 zo 144 poslancov, pričom potrebný bol zisk nadpolovičnej väčšiny hlasujúcich poslancov. Proti jeho zvoleniu bolo 84 poslancov a piati sa zdržali.

Opozičné strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) disponujú v parlamente dokopy 55 mandátmi. Za Blahu tak nehlasoval žiaden poslanec koaličných strán. Opakovaná voľba sa uskutoční na ďalšej parlamentnej schôdzi. Ostatní kandidáti na predsedov parlamentných výborov hlasovaním prešli.

Parlamentný výbor, ktorý kontroluje činnosť Národného bezpečnostného úradu (NBÚ), povedie poslanec strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) Martin Beluský. Naopak, na čele výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva nebude šéf ĽSNS Marian Kotleba.

Predsedom Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR (NR SR) na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva mal byť Kotleba. Podporilo ho iba 47 poslancov,proti 60, zdržalo sa 26 poslancov. Znamená to, že nezískal ani všetky hlasy opozície, ktorá má dohromady 55 hlasov.

Šéfom Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ sa však stal jeho stranícky kolega Beluský. Hlasovalo za neho 75 poslancov, proti 35, zdržalo sa 25 poslancov. Beluského podľa parlamentných počtov podporili aj niektorí poslanci koaličných strán.

Za predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) poslanci zvolili Erika Tomáša zo Smeru – sociálnej demokracie. Získal 109 hlasov.

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoNR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSme rodina - Boris KollárSMER-SDZa ľudí - Kiskova politická strana