Ústav pamäti národa si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie množstvom zaujímavých podujatí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
_FS 2019 plagat A1.indd
Foto: Ústav pamäti národa (klient)

„November 1989 je míľnik, ktorý priniesol zásadnú zmenu do života občanov. Medzi jeho najväčšie pozitíva patrí politická pluralita, možnosť v praxi uplatňovať základné ľudské práva a  náboženské slobody,  slobodu cestovania či podnikania. Udalosti z Novembra 1989 v konečnom dôsledku umožnili vznik demokratickej Slovenskej republiky v januári 1993 a jej neskoršiu integráciu do európskych a atlantických štruktúr,“ uviedol predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Ján Pálffy pri predstavovaní podujatí, ktoré ústav pripravil k 30. výročiu Nežnej revolúcie.

Nechýbajú medzi nimi diskusie, výstavy, prednášky na školách, medzinárodná konferencia a každoročný Festival slobody, ktorý prostredníctvom hraných a dokumentárnych filmov, či divadelného predstavenia desaťročia po páde komunistickej totality pripomenie, aká vzácna je sloboda a ako sa pred tridsiatimi rokmi rodila. Deviaty ročník multižánrového medzinárodného podujatia sa bude konať od 11. do 17. novembra 2019 v Bratislave. Počas troch úvodných dní sa v kine Lumière uskutoční medzinárodná filmová prehliadka určená v dopoludňajších hodinách študentom stredných škôl a vo večerných hodinách širokej verejnosti, vo štvrtok 14. novembra 2019 si návštevníci budú môcť v divadle Malá scéna STU pozrieť divadelné predstavenie Audiencia, ktoré napísal disident a porevolučný prezident Václav Havel. Atmosféru prelomových udalostí roku 1989 pripomenie koncert s názvom Protestsongy. Hlas slobody v Strednej Európe, na ktorom vystúpia kapely Svatopluk (ČR) s piesňami Sváťu Karáska, Mateusz Nagórski (PL) s piesňami Jacka Kaczmarskiego, združenie  FG-4 (HU)  s  piesňami  kapely Illés a skupina Jednofázové kvasenie (SR) s piesňami Slnovratu. Koncert v budove Slovenského rozhlasu je voľne prístupný pre verejnosť, jeho záznam odvysiela aj Rádio Devín. Program Festivalu slobody doplnia viaceré výstavy: Sametová/Nežná pripravená v spolupráci s Českým centrom v Bratislave (Primaciálny plác, Nádvorie sv. Juraja), Železná opona v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku v Devínskej Novej Vsi pripravená v spolupráci s Istracentrom a tiež Pocta slobode na hrade Devín. Na všetky podujatia je vstup voľný. Výnimkou je slávnostné otvorenie festivalu 11. novembra 2019, kde je vstup len na pozvánky.

C 5 hranice.jpg
Foto: Ústav pamäti národa (klient)

V rámci Festivalu slobody v Tvojom meste sa ÚPN podieľa na programe  festivalov  v Bardejove, Brezne, Martine, Spišskej Belej, Šintave a v Nitre.

V dňoch 12. a 13. novembra 2019 sa v priestoroch historickej budovy NR SR pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej uskutoční medzinárodná  vedecká  konferencia  pod  názvom Annus  mirabilis  –  rok 1989  a Slovensko. Od totality k demokracii. Na podujatí vystúpi viac ako 30 slovenských aj zahraničných odborníkov medzi inými profesori Mark Kramer z Harvardovej univerzity a James Krapfl z McGillovej univerzity, zástupca riaditeľa Ruského štátneho archívu súčasných dejín v Moskve profesor Michail Prozumenščikov, či prof. Etienne Boisserie z Francúzska. Podvečerný program konferencie vyplnia diskusie okrúhleho stola za účasti expertov a aktérov historických udalostí ako Ján Budaj, Ladislav Snopko či Vladimír Ondruš.

Spomienkové podujatia pripomenú vo štvrtok 14. novembra 2019 o 13.00 h. pri budove Univerzity Komenského v Bratislave pochod bratislavských študentov zo 16. novembra 1989 a v nedeľu 17. novembra 2019 pri Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi obete Železnej opony.

Sériu vernisáží tematických výstav pre verejnosť odštartuje v stredu 13. novembra 2019 otvorenie výstavy Prvé dotyky so slobodou  vo Verejnej kniţnici Jána Bocatia   v Košiciach. Nasledujúci deň sa v priestoroch Bratislavského hradu uskutoční vernisáž výstavy N89. Cesta k slobode, ktorá približuje priebeh a dôsledky udalostí Nežnej revolúcie na Slovensku. Výstava je spoločným dielom ÚPN, SNM a Klubu.

8 11 2018 za vasu a nasu slobodu.jpg
Foto: Ústav pamäti národa (klient)

V priebehu novembra si záujemcovia môžu v košickom Múzeu Vojtecha Löfflera a v bratislavskom Kine Lumière pozrieť výstavu Vtedy na Východe, vtedy na Západe, ktorá približuje dianie v dvoch najväčších slovenských mestách.  Udalosti v Trnave a ďalších mestách západného Slovenska sprostredkuje putovná exteriérová výstava November 89, ktorú pripravil ÚPN v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom.

Hodnoty slobody, ktoré mnohí vnímajú prostredníctvom slobody pohybu, a rozdelenú Európu v nedeľu 17. novembra 2019 pripomenie symbolické uzavretie štátnej hranice na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi. Podujatie vyvrcholí spomienkou na obete Železnej opony a pochod Ahoj, Európa!

Mladšej  generácii  udalosti  Nežnej revolúcie priblíži aj  viac ako 40 prednášok a besied na školách a v knižniciach po celom Slovensku. ÚPN ich realizuje v spolupráci so samosprávnymi krajmi, orgánmi miestnej samosprávy a školami.

5 11 2018_program pre skoly.jpg
Foto: Ústav pamäti národa (klient)

Pre širokú verejnosť je určený dokumentačno-vzdelávací projekt interaktívnej mapy pamätníkov,  pamätných tabúľ a pamätných miest, ktoré  pripomínajú obete  a perzekúcie komunistickej totality. Mapa je nielen dokumentáciou pietnych miest, ale aj edukačným nástrojom vhodným pre učiteľov vlastivedy a dejepisu, či rodičov, ktorí ju budú môcť využiť pri plánovaní a počas exkurzií a výletov. Projekt realizuje ÚPN v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska a Tlačovou agentúrou Slovenskej republiky. Pamätné miesta bude ÚPN postupne dopĺňať.

Veľkému záujmu verejnosti sa každoročne tešia dni otvorených dverí v Archíve ÚPN. V dňoch  od 19. do 21. novembra 2019 sa  návštevníci budú  môcť  zoznámiť  s dosiaľ neznámymi dokumentmi straníckych orgánov a bezpečnostných zložiek, ale aj novozískanými fotografiami zachytávajúcimi udalosti Nežnej revolúcie.

Počas novembra a decembra budú pre záujemcov k dispozícii aj publikačné výstupy ústavu: tematické číslo časopisu Pamäť národa, obrázková kniha o páde komunistického režimu, či publikácia pre študentov stredných škôl vydaná v spolupráci s denníkom SME.

Viac informácií o Nežnej revolúcii a uvedených podujatiach nájdete na webových stránkach www.17november1989.sk a www.festivalslobody.sk.

Inzercia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať