Ústavný súd SR v stredu na neverejnom zasadnutí pléna prijal na ďalšie konanie v celom rozsahu návrh opozičných poslancov, aby súd preskúmal ústavnosť zákona o Slovenskej televízii a rozhlase, ktorým sa zrušila RTVS a zriadila STVR. Ako ďalej informovala hovorkyňa súdu Martina Ferencová, návrhu na pozastavenie účinnosti zákona súd nevyhovel.
Opozičné politické subjekty Progresívne Slovensko, Sloboda a Solidarita a Kresťanskodemokratické hnutie začiatkom júla spoločne podali ústavnú sťažnosť proti zákonu o STVR. Opozícia je totiž presvedčená, že zákon je v rozpore s viacerými článkami Ústavy SR, a tiež s európskou legislatívou.
Vymenovanie nominantov Šimkovičovej ministerstva do Rady STVR je neakceptovateľné, štrajkový výbor apeluje na ich odstúpenie
„Nehovoriac o procese prijímania tohto zákona, z ktorého bola vylúčená verejnosť,“ povedal v júli predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Zároveň zdôraznil, že za zrušením verejnoprávnej RTVS a jej nahradením novou STVR nie je žiadna snaha o zlepšenie fungovania verejnoprávnej televízie a rozhlasu, ale len snaha politicky ich ovládnuť.
Zákon o Slovenskej televízii a rozhlase je čisto účelový, opozičné strany proti nemu podávajú ústavnú sťažnosť (video)
„Ja to čisto účelový zákon, ktorý je z 95 percent rovnaký ako ten pôvodný, s jediným cieľom – dosadiť vlastnú radu, vlastného generálneho riaditeľa a urobiť z verejnoprávnej televízie médium poplatné tejto vláde. Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko úplne otvorene hovorí o tom, že ich zámerom je mať štátnu televíziu,“ povedal Šimečka.