Ústavný súd (ÚS) SR spojil podanie od prezidentky Zuzany Čaputovej a podania od dvoch skupín poslancov Národnej rady (NR) SR v súvislosti s novelou Trestného zákona do spoločného konania. Ako informovala hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová, súd tak rozhodol na neverejnom zasadnutí pléna.
„Toto uznesenie nadobúda právoplatnosť a vykonateľnosť okamihom jeho prijatia Ústavným súdom Slovenskej republiky,“ uvádza sa v tlačovej správe.
Zmena trestných kódexov
Novelu Trestného zákona schválila koalícia v NR SR vo štvrtok 8. februára. Následne ju mal predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) podpísať a doručiť prezidentke Zuzane Čaputovej do prezidentského paláca, ktorá novelu mohla buď podpísať, alebo vetovať.
Fico však zmenu trestných kódexov do podateľne zaslal až po šiestich dňoch od jej schválenia v parlamente, teda 14. februára. Hlava štátu sa v piatok 16. februára rozhodla novelu Trestného zákona podpísať.
Poslanci budú o zmene premlčacích lehôt v novele Trestného zákona rokovať zrýchlene (naživo)
Súčasne podala návrh na Ústavný súd SR na preskúmanie tejto novely. Zároveň podala návrh na pozastavenie účinnosti, kým súd o jej návrhu nerozhodne.
Čaputová žiada pozastavenie účinnosti
Hnutie Progresívne Slovensko 19. februára informovalo, že pripravilo na Ústavný súd podnet na preskúmanie novely Trestného zákona, v ktorom rovnako ako prezidentka Zuzana Čaputová žiada pozastavenie účinnosti.
Ficova vláda schválila ponechanie súčasných premlčacích lehôt pri násilných trestných činoch
„Novela nemôže vstúpiť do účinnosti ani na jediný deň, inak napácha nezvratné škody pre spoločnosť,“ vyhlásil predseda PS a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka. Ako ďalej vtedy povedal, hnutie má k dispozícií potrebných 30 poslancov a poslankýň na podanie podnetu.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS), Kresťanskodemokratické hnutie a hnutie Slovensko podali 20. februára podnet na Ústavný súd SR v prípade novely Trestného zákona. Poslanci namietajú nesúlad schválených zmien v parlamente. Ako ďalej informovala poslankyňa Mária Kolíková (SaS), podnet má viac ako 80 strán a obsahuje pripomienky, ako napr. nesplnenie podmienky skráteného legislatívneho konania, spôsob prerokovania novely a hlasovanie o nej, ale aj obsah právnej úpravy.