KOŠICE 22. marca (WebNoviny.sk) – Starosta obce alebo primátor mesta nemusí mať minimálne stredné vzdelanie, lebo takéto obmedzenie práva byť volený je v rozpore s Ústavou SR. Rozhodlo o tom v stredu na neverejnom zasadaní plénum Ústavného súdu SR (ÚS).
Vyhovelo tak návrhu skupiny 35 poslancov NR SR, ktorí v júli 2014 napadli niektoré ustanovenia Zákona o podmienkach výkonu volebného práva z roku 2014, ktoré hovoria, že starosta musí spĺňať predpoklady na výkon funkcie – musí mať stredoškolské vzdelanie a predložiť o tom doklad.
Županov budeme po novom voliť v jedinom kole
Už pri predbežnom prerokovaní návrhu ÚS 10. septembra 2014 pozastavil účinnosť napadnutého ustanovenia, takže sa podľa neho nepostupovalo v komunálnych voľbách v novembri 2014.
Podstata návrhu skupiny poslancov spočíva v spochybnení ústavnej konformity napadnutých ustanovení zákona o podmienkach výkonu volebného práva podmieňujúcich možnosť kandidatúry na funkciu starostu obce (primátora) získaním minimálne stredného vzdelania.
Namietali nesúlad napadnutých ustanovení s ústavou v dôsledku zavedenia vzdelanostného cenzu v súvislosti s realizáciou volebného práva, práva zúčastňovať sa na správe verejných vecí a práva na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok.
Podľa nich napadnuté ustanovenia zákona o podmienkach výkonu volebného práva „sú v priamom rozpore so spôsobom voľby starostu, ako ho zakotvuje ústava“. Zavedenie vzdelanostného cenzu je narušením všeobecnosti volebného práva, všeobecnosť volebného práva je však podmienkou ústavne konformnej voľby starostu.