Ústavný súd v ČR sa bude Lisabonskou zmluvou zaobe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
AKTUALIZOVANÉ

VIEDEŇ 13. októbra (WEBNOVINY) – Český ústavný súd so sídlom v Brne sa bude sťažnosťou senátorov na Lisabonskú zmluvu už v utorok 27. októbra. V utorok to oznámil generálny tajomník súdu Tomáš Langášek. Senátori, predovšetkým z Občianskej demokratickej strany (ODS), podali pred časom na ústavný súd už druhú sťažnosť proti Lisabonskej zmluve. Dokument zatiaľ prešiel oboma parlamentnými komorami a čaká sa už len na podpis prezidenta. Česká republika je poslednou krajinou EÚ, ktorá zmluvu ešte

Skupina senátorov od ústavného súdu očakáva posúdenie toho, či „sa ratifikáciou Lisabonskej zmluvy z Európy nestane štát“. Prenášanie právomocí na iný štátny útvar je totiž podľa českej ústavy nemožné. Senátori chcú tiež posúdiť nové funkcie Európskeho súdneho dvora, ktorému reformná zmluva EÚ rozširuje právomoci.

Klaus Lisabonskú zmluvu nepodpíše, tvrdia The Times

Český prezident Václav Klaus nemá v úmysle podpísať Lisabonskú zmluvu, tvrdí to britský denník The Times. Klausa podľa denníka počas nedeľnej prechádzky stretli jeho prívrženci, ktorí ho požiadali, aby zmluvu nepodpísal. Český prezident im odpovedal: „Nebojte sa, neurobím to.“

Česká vláda v pondelok vyhlásila, že je ochotná rokovať s EÚ o podmienke Klausa, ktorou podmienil podpísanie Lisabonskej zmluvy. Prezident však musí predtým poskytnúť jednoznačnú záruku, že ak bude jeho podmienka splnená a ústavný súd zmluvu odobrí, Klaus ju bez odkladu podpíše. Český prezident svoj podpis pod Lisabonskou zmluvou podmieňuje udelením výnimky z Charty základných práv EÚ, ktorou chce zamedziť ďalším majetkovým požiadavkám sudetských Nemcov.

Premiér Jan Fischer predloží európskym lídrom žiadosť o výnimku pre Česko na zasadaní Európskej rady 29. a 30. októbra. Na tomto summite sa podľa The Times už chystali oslavy zavŕšenia ratifikácie Lisabonskej zmluvy.

V Lisabonskej zmluve sa nič meniť nebude, vyhlásila Viedeň

Rakúsko odmieta, aby sa Lisabonská zmluva menila len kvôli prezidentovi Václavovi Klausovi, ktorý pre Česko žiada trvalú výnimku z Charty základných práv EÚ. V utorok o tom informovala štátna televízna stanica ORF s odvolaním sa na rakúske ministerstvo zahraničných vecí.

„Chceme mať jasno v tom, čo prezident Klaus naozaj požaduje a či je to postoj celej Českej republiky,“ vyhlásil hovorca rakúskeho ministerstva zahraničných vecí Alexander Schallenberg. Ak má Praha naozaj v úmysle požadovať zmeny v reformnej zmluve EÚ, pre Rakúsko táto možnosť vôbec neprichádza do úvahy, zdôraznil. „V zmluve sa nebude nič meniť, prijalo ju 27 štátov,“ dodal Schallenberg a zdôraznil, že aj akúkoľvek „čiarku“ by museli znovu odsúhlasiť všetky členské štáty európskej dvadsaťsedmičky. „Aj Íri by museli znovu hlasovať,“ zdôraznil hovorca.

Lisabonská zmluva, ktorá má zreformovať inštitúcie Európskej únie a zefektívniť tak jej chod, sa momentálne nachádza vo finálnej fáze ratifikačného procesu. Po tom, ako ju v opakovanom referende schválili začiatkom októbra Íri a v sobotu ju podpísal poľský prezident Kaczyński, čaká sa už len na podpis prezidenta Klausa. Ten odmieta na túto tému s európskymi lídrami komunikovať, pričom argumentuje čakaním na rozhodnutie českého Ústavného súdu, ktorý najprv musí posúdiť sťažnosť českých senátorov voči reformnému dokumentu. Minulý týždeň navyše prišiel s požiadavkou, aby reformný dokument právne chránil platnosť Benešových dekrétov a zabránil tak ďalším majetkovým požiadavkám Nemcov odsunutých zo sudetskej oblasti po druhej svetovej vojne.

SITA/MEDIAFAX

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jan FischerVáclav Klaus