BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Ústredná volebná komisia (ÚVK) pre novembrové voľby do orgánov samosprávy obcí sa v utorok zišla po prvý raz. Slávnostné prvé zasadnutie ÚVK sa uskutočnilo na Úrade vlády SR, kde ho podľa zákona zvolal premiér Robert Fico.
Pred prvým rokovaním komisie zložili jej členovia slávnostný sľub do rúk premiéra a následne si spomedzi seba vyžrebovali predsedu a podpredsedu. Predsedom 20-člennej ÚVK sa stal zástupca Strany Rómskej únie na Slovensku František Tanko a za podpredsedu žrebom určili Evu Kukurovú, reprezentantku strany Národ a Spravodlivosť – naša strana.
Ide už o šieste obecné voľby na Slovensku
Ešte pred slávnostným zložením sľubu privítal členov ÚVK predseda vlády Robert Fico. Členom ÚVK pripomenul, že ich úlohou je zabezpečiť právny rámec obecných volieb. Komunálne voľby majú podľa premiéra „osobitý význam, keďže samosprávne orgány obcí a miest získali veľké právomoci a ich rozhodovanie sa bezprostredne dotýka každodenného života občanov. V tom je ich zmysel a nenahraditeľnosť“.
Vyzdvihol záujem o komunálne voľby, o čom svedčí podľa neho fakt, že do volieb podalo svoje kandidačné listiny 59 politických strán a 153 koalícii. Do ÚVK mohlo delegovať svojich zástupcov 34 politických strán a 20 z nich túto možnosť využilo. Premiér taktiež pripomenul, že ide o šieste obecné voľby po vzniku samostatnej SR a tretie voľby v tomto roku po voľbách prezidenta SR a poslancov do Európskeho parlamentu. Do ÚVK pre obecné voľby môže podľa zákona svojho zástupcu delegovať každá politická strana, ktorá podala kandidačné listiny do obecných zastupiteľstiev aspoň v jednej pätine okresov SR.
Starostov obcí, primátorov miest a poslancov obecných, mestských či miestnych zastupiteľstiev si na najbližšie štyri roky volíme 15. novembra.
Voľby predstaviteľov 2926 obcí, miest a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí sa však neuskutočnia všade. Pre nedostatok kandidátov si v 14 obciach nezvolia celé zastupiteľstvo, v piatich obciach nebudú voliť starostu a z nich v troch ani svoj poslanecký zbor.
V týchto obciach sa voľby budú opakovať, pravdepodobne na prelome februára a marca. Voliť môže približne 4,4 milióna obyvateľov SR, ktorí v deň volieb dosiahnu minimálne 18 rokov. Volia aj cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku. Podľa ministerstva vnútra je ich približne 61 500. Voliť sa bude dať iba v mieste trvalého bydliska.
„Hlavnou úlohou ÚVK je dohliadať na pripravenosť volebných komisií nižších stupňov – obvodných, miestnych a okrskových volebných komisií. ÚVK problematiku spojenú s volebnou kampaňou nerieši,“ informovala agentúru SITA riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR a zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová.
ÚVK prerokováva informácie o príprave volieb a o spracovaní výsledkov hlasovania, tiež zisťuje a uverejňuje výsledky volieb. Občania sa na ÚVK môžu obrátiť najmä pri problémoch s volebnými komisiami nižších stupňov. Tiež sa na ÚVK môžu obrátiť, ak chcú byť volebnými pozorovateľmi.
ÚVK riešila niekoľko sťažností
ÚVK prerokovala päť podaní na rôzne problémy spojené s obecnými voľbami a desiatku žiadostí občanov o pozorovanie volieb, informoval o tom predseda komisie František Tanko. ÚVK chce, aby „voľby prebehli transparentne, bez toho, aby sa niekto ovplyvňoval,“ doplnil Tanko.
Ako pre médiá uviedla zapisovateľka ÚVK Eva Chmelová, komisia sa zaoberala podaniami občanov, ktorí upozorňovali na to, že niektorí kandidáti sú členmi volebných komisií, čo však zákon zakazuje. Riešil sa tiež podnet mesta Košice, v ktorom ÚVK odpovedala na otázku, či politická strana, ktorá kandiduje do mestského zastupiteľstva a nepredložila kandidačnú listinu do žiadnej z mestských častí, môže delegovať člena okrskovej volebnej komisie. ÚVK sa zhodla, že to možné je, ak toto svoje právo vie preukázať zaregistrovanou kandidačnou listinou do zastupiteľstva mesta Košice. Podobne to platí aj v prípade Bratislavy.
Starosta v Púchove sa snaží manipulovať voľby, tvrdí Lipšic
Šéf okrskovej komisie môže človeka z miestnosti vylúčiť
Popri piatich podaniach prišiel ÚVK podľa jej zapisovateľky aj jeden protest prokurátora o tom, že hlasovanie mestského alebo obecného zastupiteľstva o určení volebných obvodov a počte poslancov nebolo podľa zákona.
Na programe rokovania bola aj žiadosť o umožnenie kandidatúry po termíne podania kandidačných listín. Záujemcu o kandidatúru totiž súd medzičasom zbavil obvinenia a tým mu umožnil využiť právo kandidovať vo voľbách. Stalo sa tak však až po uplynutí lehôt na predloženie kandidatúry a záujemca už preto kandidovať nemôže, dodala Chmelová.
ÚVK na prvom zasadnutí prijala aj stanovisko, ktorým povolila účasť pozorovateľov, ak bude dodržaný poriadok vo volebnej miestnosti. Záujemcovia o sledovanie volieb – hlasovania alebo sčítania hlasov sa vždy musia obrátiť na predsedu danej okrskovej volebnej komisie a požiadať ho o povolenie pozorovať voľby vo volebnej miestnosti. Predseda okrskovej komisie však v prvom rade musí zaistiť poriadok vo volebnej miestnosti a podmienky pre korektné sčítanie hlasov. Človeka môže z miestnosti vylúčiť, ak by poriadok narúšal, alebo ak by sa do miestnosti nezmestil. Počas hlasovania nemôže byť pozorovateľom žiaden z kandidátov.