PARÍŽ 6. decembra (WEBNOVINY) – Francúzsko v piatok začalo vojenskú operáciu v Stredoafrickej republike, kde by malo prispieť k zastaveniu krvavého konfliktu medzi moslimami a kresťanmi. Podľa vyjadrenia ministra obrany Jeana-Yva Le Driana pre stanicu Radio France Internationale vyslali francúzskych vojakov hliadkovať do ulíc hlavného mesta krajiny Bangui, a to len deň po tom, ako takýto krok odsúhlasila Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN).
Francúzsky prezident François Hollande takmer bezprostredne po hlasovaní nariadil posilnenie kontingentu v niekdajšej kolónii zo 600 na 1200 vojakov. Le Drian za cieľ operácie označil zaistenie „minimálnej bezpečnosti umožňujúcej humanitárnu intervenciu“. Konkrétnejšie by mali Francúzi strážiť hlavné komunikácie v Bangui, aby „sa ľudia mohli dostať aspoň do nemocnice“.
Do vojny sa zapojilo i Francúzsko
Štvrtková rezolúcia BR OSN z dielne Paríža dáva jednoročný mandát Medzinárodnej podpornej misii v Stredoafrickej republike (MISCA), ktorú má po dosiahnutí cieľového stavu tvoriť 3600 afrických a 1200 francúzskych vojakov. Francúzi pritom budú môcť využiť „všetky potrebné prostriedky“ na podporu kolegov z afrických krajín. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun sa teraz má v priebehu troch mesiacov vyjadriť, či odporúča premenu MISCA na plnohodnotnú mierovú misiu.
Rezolúcia tiež nariaďuje uplatňovanie zbrojného embarga voči SAR a zriaďuje komisiu OSN s úlohou preveriť správy o hromadnom zabíjaní, znásilňovaní a rabovaní, ktoré z krajiny prichádzajú od marca, keď tamojší povstalci donútili utiecť prezidenta Françoisa Bozizého. Najnovšie krviprelievanie v Bangui si vo štvrtok vyžiadalo životy viac ako 120 ľudí. Francúzske sily krátko po nasadení do ulíc hlavného mesta informovali o prestrelke blízko miestneho letiska, kde vojaci zabili niekoľko ozbrojencov.
Konflikt vyvolali moslimi a vláda to nezvládla
Kríza v 4,5-miliónovej SAR sa začala v decembri 2012, keď moslimskí povstalci postupne prevzali kontrolu nad viacerými mestami. V januári znepriatelené strany pristúpili na prímerie, no vláda nebola ochotná splniť všetky požiadavky, na čo povstalci zareagovali oznámením, že obnovujú boje. Po následnom ozbrojenom puči Bozizé utiekol do Kamerunu, Africká únia pozastavila krajine členstvo a uvalila na povstaleckých vodcov sankcie. Za nového prezidenta sa následne vyhlásil vodca povstalcov Michel Djotodia.
Francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius sa v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Info vyjadril, že Djotodia by mal vo funkcii zatiaľ zostať, pretože opak by znamenal „dodatočné ťažkosti“. Konanie Paríža v piatok privítal predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý zároveň oznámil uvoľnenie 50 miliónov eur na podporu operácie.