V bardejovskom bytovom dome horelo, hasiči museli evakuovať viac ako sto ľudí (foto)

Poziar
Hasiči a polícia zasahovali pri požiari bytového domu v Bardejove. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 1. februára 17:59

Všetci pacienti hospitalizovaní po nočnom úniku vody a požiari v 11-poschodovom bytovom dome na ulici Pod papierňou 56 v Bardejove, z ktorého museli evakuovať 108 obyvateľov, sú mimo ohrozenia života. Agentúre SITA to potvrdil riaditeľ bardejovskej nemocnice Marián Petko. Hospitalizovaných bolo 17 pacientov, z toho štyri deti.

„Všetky deti už boli prepustené do domáceho liečenia. Stav ostatných bol stabilizovaný. Pri ohni a nadýchaní sa splodín horenia je stav pacientov nevyspytateľný. Žiadnemu z nich sa ale doteraz stav neskomplikoval a je vysoká pravdepodobnosť, že aj neskoré komplikácie by sa v tomto čase už prejavili,“ uviedol Petko.

Radnica rieši dočasné ubytovanie

Ako dodal hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, podľa informácií z krízového štábu ostávali popoludní v nemocnici tri ženy, z toho jedna má byť ešte v sobotu prepustená. Radnica aktuálne rieši dočasné ubytovanie, o ktoré doteraz požiadalo deväť rodín. Celkovo ide o 19 ľudí, z toho 12 dospelých a 7 detí.

„Ako samospráva robíme všetko pre to, aby sme im do večera zabezpečili náhradné ubytovanie aj so stravou. Nie však v dočasných priestoroch telocvične Základnej a materskej školy na sídlisku Družba, kde boli umiestnení, ale v zariadeniach poskytujúcich ubytovacie služby. Ide o to, aby mali ľudia aspoň od večera pocit akého-takého bezpečia vzhľadom na vzniknutú situáciu,“ uviedol pre agentúru SITA Hij.

Momentálne neobývateľný dom

Ako dodal, obyvatelia bytov, ktoré požiarom neboli priamo zasiahnuté, majú možnosť za asistencie polície kedykoľvek do bytu prísť a zobrať si nevyhnutné veci ako oblečenie, doklady alebo lieky.

Momentálne je ale bytový dom bez elektrickej energie, plynu a tepla, takže je neobývateľný a ostať v ňom nemôžu. „Prijímajú sa rozhodnutia, aby bola bytovka čím skôr obývateľná. Obávam sa ale, že skôr ako do dvoch týždňov to nebude,“ zdôraznil hovorca.

Únik vody s následným požiarom vznikol v sobotu v noci po 2. hodine. Podľa Hija k úniku väčšieho množstva vody prišlo na šiestom poschodí.

Voda sa dostala až do spodných priestorov, následkom čoho vznikol skrat a začala horieť elektroinštalácia a stupačky, cez ktoré sa dym dostal až po najvrchnejšie poschodie. „Preto muselo byť všetkých 108 ľudí evakuovaných,“ dodal Hij.

Pristavili evakuačný autobus

Na mieste zasahovalo 22 hasičov z hasičských staníc Bardejov, Raslavice, Svidník a Prešov s desiatimi kusmi techniky. Hasiči pristavili aj evakuačný autobus, v ktorom sústredili evakuovaných obyvateľov bytovky.

Hasičský a záchranný zbor už svoj zásah ukončil a priestor odovzdal polícii a správcovi bytového domu, ktorý realizuje obhliadku a odhad škôd. Zo strany polície bolo začaté trestné stíhanie pre prečin všeobecného ohrozenia.

„Prebiehajú potrebné procesné úkony,“ uviedla prešovská polícia na svojom profile na sociálnej sieti s tým, že bude zabezpečovať stráženie bytovky až do pondelka 3. februára.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian PetkoŠtefan Hij
Firmy a inštitúcie HaZZ Hasičský a záchranný zborPZ Policajný zbor SR