V Bratislave sa opäť objavia drevené ohrádky na zber vianočných stromčekov. Ako informuje Linda Golejová zo spoločnosti OLO – Odvoz a likvidácia odpadu, po sviatkoch sa zo živých stromčekov stane materiál na knižnice a mulč.
„Bratislavčania budú môcť na odkladanie odzdobených stromčekov využiť až 730 ohrádok, ktoré sa naprieč mestom začnú inštalovať od 11. decembra,“ uviedla.
Opätovné využitie stromčekov
Časť stromčekov sa v podobe knižníc vráti mestu a poslúži sociálne znevýhodneným rodinám, mestskej knižnici, ZOO Bratislava a iným mestským inštitúciám. Niektoré stromčeky sa počas dvoch novoročných mulčovačiek premenia na mulč, využiteľný v záhradkách domácností a mestských parkoch.
O zber a opätovné využitie vianočných stromčekov sa postarajú spoločnosti OLO, komunálny podnik, Bučina EKO, Ikea a Ikea Industry. Na materiálové spracovanie putujú len riadne odzdobené stromčeky.
Betlehemské svetlo prinesú skauti na Slovensko v sobotu, prvý si ho prevezme prezident Pellegrini
„Ohrádky slúžia výlučne na zber vianočných stromčekov bez plastových obalov, ozdôb alebo kvetináčov. V prípade, ak obyvatelia nemajú vo svojej blízkosti ohrádku, stromčeky môžu odložiť aj do kompostovacieho zásobníka, hnedej zbernej nádoby na záhradný bioodpad alebo priniesť na Zberný dvor OLO,“ poznamenala manažérka cirkulárnej ekonomiky OLO Martina Čechová.
Stali sa z nich knižnice či kompost
Odvoz stromčekov z ohrádok zabezpečí OLO od 7. januára do 14. februára, pričom na prvé dva týždne opäť posilní zvozy. Komunálny podnik Bratislavy a OLO začínajú s inštaláciou drevených ohrádok 11. decembra a do konca roka ich postupne osadia do všetkých mestských častí. Na stránke www.olo.sk/stromceky je interaktívna mapa, kde je možné nájsť najbližšiu drevenú ohrádku na odloženie odzdobeného stromčeka.
11. ročník Upečme si Vianoce: Zamestnanci firiem sa spojili, aby podporili ľudí, ktorí to potrebujú
Doposiaľ sa v Bratislave podarilo zhodnotiť už 153-tisíc živých vianočných stromčekov s hmotnosťou 840 ton, z ktorých sa stali knižnice, kompost alebo mulč. Časť recyklovaných knižníc, naplnených knihami z KOLO – Bratislavského centra opätovného použitia, darovali iniciátori projektu organizáciám venujúcim sa deťom, seniorom či ľuďom bez domova. Mesto zaviedlo projekt v roku 2021.