- aktualizované 28. marca 2022, 12:46
V areáli bývalej dočasnej autobusovej stanice na Bottovej ulici v Bratislave otvorili veľkokapacitné asistenčné centrum pomoci pre utečencov z Ukrajiny.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo spolu so zástupcami štátnych inštitúcií.
Kapacita centra je 2 500 ľudí denne
Centrum zriadilo hlavné mesto v spolupráci so štátom, neziskovým a súkromným sektorom. Bude fungovať nepretržite a je dimenzované tak, aby zvládlo poskytnúť podporu pre 2 500 ľudí denne.
Novootvorené centrum poskytne utečencom 25 pracovísk cudzineckej polície, ktorá vydáva štatút dočasného útočiska, právne poradenstvo, psycho-sociálnu a zdravotnú pomoc, priestory na oddych, vrátane zázemia pre deti, či občerstvenie a zázemie pre hygienu.
Ukrajinci si na Slovensku ľahko založia účet, ministerstvo financií im vyšlo v ústrety a podmienky zjednodušilo
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny má priamo na mieste spracovávať žiadosti o dávky v hmotnej núdzi a prepojenie na sociálnu kuratelu, denne tu bude pomáhať 220 pracovníkov mesta, úradov, organizácií a dobrovoľníkov.
Pomoc pre rodiny s deťmi
V Bratislave doteraz získalo štatút dočasného útočiska 11 848 ľudí. „Ruská invázia na Ukrajinu vyhnala milióny ľudí zo svojich domovov a bezpečné útočisko hľadajú aj v Bratislave. Hneď v prvých dňoch po začiatku invázie sme na hlavnej vlakovej stanici v spolupráci s mimovládnymi organizáciami železnicami a Okresným úradom Bratislava zriadili bod prvého kontaktu a podpory pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny, kde sme pomohli už viac ako 15-tisíc ľuďom z Ukrajiny a pomohli ubytovať viac ako 2-tisíc z nich,“ uviedol primátor Vallo.
Väčšinu nákladov preplatí štát
Väčšinu nákladov na prevádzku centra bude preplácať štát, ktorý má na starosti zabezpečenie ubytovania pre ľudí z Ukrajiny.
Z Ukrajiny prešlo od začiatku konfliktu slovenskými hranicami už 275-tisíc utečencov
Zriadenie centra je výsledkom spolupráce magistrátu, štátnych inštitúcií (Úrad hraničnej a cudzineckej polície, Okresný úrad v Bratislave, Hasičský a záchranný zbor, Policajný zbor, Úrad sociálnych vecí a rodiny, Migračný úrad MV SR, Centrum právnej pomoci MS SR), mimovládnych organizácií, spoločnosti HB Reavis, ktorá poskytla priestory, ako aj ďalších súkromných firiem, ktoré prispeli finančne, materiálne či dobrovoľníckou pomocou.