BRATISLAVA 30. apríla (WebNoviny.sk) – Položením kvetov a zapálením sviečok ku krížu na Karloveskej ceste v Bratislave si v pondelok ľudia pripomenuli 22. výročie vraždy Róberta Remiáša. Vtedy 25-ročného Remiáša zabila výbušnina v aute 29. apríla 1996.
Venovali sa aj Kuciakovi
Na pondelkovej panychíde sa zúčastnili predseda správnej rady Nadácie Antona Tunegu Ján Figeľ, poslanec NR SR Ján Budaj, bývalý predseda Ústavu pamäti národa Ondrej Krajňák, novinárka a spisovateľka Ľuba Lesná, herec Ján Greššo, ale aj mama zavraždeného Róberta Remiáša Anna.
Okrem samotného ohavného činu vraždy sa zúčastnení vo svojich príhovor venovali aj zrušeniu amnestií a nedávnej vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.
Podľa Figeľa sa tento nedokončený príbeh stal príbehom celého Slovenska v zápase o demokraciu a spravodlivosť. V príhovore vyzdvihol odvahu Anny Remiášovej, ktorá vydáva svedectvo o tom, čo sa stalo.
Sociálne balíčky nenahradia spravodlivosť
„To, čo sa stalo jej synovi, sa stalo slovenskej spoločnosti. Ako matka dokázala svedčiť o tom, aké je to pre mladých dôležité konať tak, aby sa podobné zločiny nemohli stať,“ povedal Figeľ. Takisto pripomenul, že vlani sa podarilo zrušiť amnestie, a dodal, že sociálne balíčky nikdy nenahradia spravodlivosť.
Prezident Andrej Kiska v odkaze, ktorý prečítal jeho poradca Martin Bútora, zložil hold Anne Remiášovej. Pripomenul svoj sľub, že urobí všetko pre to, aby boli amnestie zrušené.
„Pokiaľ ide o vyšetrovania a súdne konanie, stále sme ešte nepočuli nič podstatné. Stále nebola potvrdená pravda, ktorá by učinila zadosť spravodlivosti,“ odkázal Kiska.
Trvalá výzva pre spoločnosť
„Je bez preháňania mrazivé uvedomiť si jedno – kto nepozná svoju minulosť, je odsúdený ju opakovať,“ znel ďalej odkaz prezidenta. Pripomenul, že vlani sa na panychíde zúčastnili aj organizátori protikorupčných pochodov.
Antonino V., o ktorom písal zavraždený Kuciak, súhlasil s vydaním na trestné stíhanie do Talianska
„Jedna z nich, Karolína Farská, vtedy vysvetlila, prečo sem prišla. Nechcela, aby sa niečo také zopakovalo. Ešte netušila, že o rok nato ju bude poznať celá naša krajina ako jednu z organizátoriek pochodov iniciatívy Za slušné Slovensko,“ pokračoval odkaz prezidenta. Kiska takisto verí, že obe udalosti – vražda Remiáša a vražda Kuciaka a Kušnírovej, budú trvalou výzvou pre slovenskú verejnosť.
Ondrej Krajňák verí, že obdobie mečiarizmu bude raz skúmať ÚPN. Verí, že všetci sme nadšení, že tomuto národu nie je jedno, kam sa uberá. Zároveň ale upozornil, že tí, čo sú za morálnu devastáciu zodpovední, kritizujú tých, čo na to upozorňujú.
Remiášová sa bojí, že sa udalosti zopakujú
Na záver k prítomným prehovorila aj Anna Remiášová. Poďakovala sa tým, čo pri nej celé roky stáli a dodávali jej nádej. Podľa vlastných slov desať rokov bojovala za spravodlivosť pre syna, ale keď potom videla, ako sa opäť Vladimír Mečiar dostal k moci, uvedomila si, že nestačí bojovať za niekoho, kto už nežije, ale treba povzbudzovať mladých, aby poznali svoje práva a aby sa niečo také už nemohlo zopakovať. Bojí sa však, že veci sa zopakujú a obetí pribudne.
Pred 22 rokmi zavraždili Róberta Remiáša. Jeho vražda doteraz nebola objasnená. Zahynul 29. apríla 1996 večer po výbuchu automobilu, pod jeho autom na kombinovaný benzínový a plynový pohon bola nastražená výbušnina.
Vražda Róberta Remiáša
Na mieste vraždy v Bratislave na Karloveskej ceste je kríž. Z prípravy vraždy bola podozrivá vtedajšia tajná služba. V súvislosti s vraždou bol obvinený vtedajší riaditeľ Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa, ktorého však neskôr súd zbavil obvinenia.
Remiáš pomáhal Oskarovi Fegyveresovi, ktorý bol korunným svedkom v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny. V roku 2012 sa vláda, ktorú viedla Iveta Radičová, ospravedlnila rodine Michala Kováča a blízkym príbuzným Róberta Remiáša za to, že sa nevyšetrilo vážne podozrenie účasti štátnych orgánov na trestnej činnosti, pričom konaním predstaviteľov iných štátnych orgánov nebolo umožnené, aby tieto činy boli riadne vyšetrené a ich vinníci potrestaní.
Minulý rok 5. apríla NR SR prijatím uznesenia Mečiarove amnestie zrušila. Následne 31. mája 2017 ich zrušenie potvrdil Ústavný súd SR.