V Budapešti zrušili vlaky, migranti vyrazili do Rakúska pešo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Stovky migrantov vyrazili pešo do Rakúska
Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 4. septembra (WEBNOVINY) – Stovky migrantov sa v piatok vydali pešo z budapeštianskej Východnej železničnej stanice s vyhlásením, že smerujú do Rakúska. Informovali o tom agentúry Reuters a APA.

Migranti vyrazili pešo z hlavnej železničnej stanice v Budapešti po tom, ako sa nemohli dostať na vlaky k rakúskej hranici. Maďarsko vo štvrtok zrušilo všetky vlaky do západnej Európy. Podľa APA kričali pochodujúci „Austria, Austria“, čo je anglický názov Rakúska.

Migranti utiekli z tábora

Situácia na železničnej stanici v maďarskom meste Bicske, kde viac ako 24 hodín stála vlaková súprava s ilegálnymi migrantmi odmietajúcimi opustiť vagóny, sa v piatok večer upokojila. Vlak postupne opustilo dobrovoľne okolo 430 migrantov, ktorých pristavené autobusy odviezli zo železničnej stanice do utečeneckého tábora v meste. Informovala o tom tlačová agentúra MTI s tým, že vlaková súprava sa vyprázdnila. Cestu migrantov zabezpečovali poriadkové policajné sily.

Vlakovú súpravu, ktorá sa vo štvrtok vydala z Budapešti, konkrétne z tamojšej Východnej železničnej stanice, do Šopronu pri maďarsko-rakúskej štátnej hranici, zastavili v Bicske príslušníci maďarskej polície so zámerom vziať viac ako 500 ilegálnych migrantov do zberného tábora a zaregistrovať ich. Ešte vo štvrtok večer došlo na stanici v Bicske k viacerým incidentom medzi cudzincami a mužmi zákona. Napätá situácia tam panovala i v piatok predpoludním… Skupina 200-300 ilegálnych prisťahovalcov, ktorí v piatok utiekli zo železničnej stanice v Bicske a smerujú do Győru, dorazila vo večerných hodinách do Tatabánye. Pohyb skupiny monitorujú niekoľkí policajti, ilegálni migranti smerujú k miestnej železničnej stanici.

Obrazom: V okolí budapeštianskej stanice sú tisícky migrantov

Ďalšiu skupinu asi 200 migrantov zastavili maďarskí policajti v piatok po tom, čo unikli zo zberného tábora v Röszke na maďarsko-srbskej štátnej hranici. Spomínaní prisťahovalci sa dostali po štvrť Szentmihály mesta Segedín, kde ich policajti zastavili a posadili v okolí železničného priecestia. Strážia ich tam kukláči, vyplýva z informácií tlačovej agentúry MTI.

K únikom migrantov došlo v piatok v Röszke opakovane. Najskôr sa na slobodu dostalo okolo 300 ľudí so zdôvodním, že vybavovanie ich žiadostí je priveľmi pomalé – tých už polícia medzičasom v plnom počte vypátrala a zadržala, neskôr ušlo ďalších okolo 300 migrantov.

Polícia už skôr informovala, že migrantov prenasleduje a zastavila premávku na diaľnici. Maďarská televízia priniesla zábery poriadkovej polície obklopujúcej tábor. V ňom podľa vtedajšej informácie polície zostalo 2300 migrantov, ktorí sa vyhrážajú, že tiež utečú, ak nesplnia ich požiadavky.

Parlament prijal zákony proti migrantom

Maďarský parlament prijal v piatok sériu zákonov zameraných na obmedzenie prílevu migrantov do krajiny. Nové právne normy okrem iného posilnia právomoci polície, stanovujú prísne tresty za nelegálne prekročenie štátnej hranice a na ich základe vytvoria pri hraniciach tranzitné zóny pre migrantov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Maďarsko buduje na svojej hranici so Srbskom plot v snahe zastaviť príchod migrantov po tom, ako do krajiny v uplynulých mesiacoch prišli desaťtisíce utečencov, pochádzajúcich prevažne zo Sýrie či Afganistanu. Nové zákony stanovujú, že prekročenie alebo poškodenie hraničného plota je trestným činom, pričom za nelegálne prekročenie hraníc bude možné udeliť trest do troch rokov väzenia.

Podľa schválených legislatívnych návrhov bude okrem toho možné podávať žiadosti o azyl na hraničných priechodoch, pričom ich vybavovanie bude môcť byť zrýchlené. Súčasťou zmien v maďarskej legislatíve je aj zavedenie novej právnej kategórie – krízovej situácie spôsobenej masovým prisťahovalectvom, píše tlačová agentúra MTI.

Krízovú situáciu bude môcť vyhlásiť vládny kabinet

Za predlohu, ktorú predložil minister vnútra Sándor Pintér a ktorej súčasťou je úprava desiatich legislatívnych noriem, hlasovalo napokon 140 zákonodarcov z vládnych strán Fidesz a KDNP, ako aj z Jobbiku, proti bolo 33 poslancov z radov maďarských socialistov z MSZP, strany Politika môže byť iná (LMP), Demokratickej koalície (DK) a ďalších opozičných subjektov.

Krízovú situáciu spôsobenú masovým prisťahovalectvom bude môcť na základe iniciatívy najvyššieho predstaviteľa budapeštianskej alebo príslušnej župnej polície a šéfa úradu pre utečencov, na následný návrh príslušného ministra vyhlásiť vládny kabinet, a to maximálne na obdobie šiestich mesiacov. Po uplynutí tohto obdobia bude možné krízovú situáciu predĺžiť.

V prípade takejto situácie bude môcť štát dočasne využívať hnuteľný alebo nehnuteľný majetok, ktorý je v jeho vlastníctve alebo vlastníctve samospráv. Za využívanie diaľnic nebudú platiť v čase plnenia úloh krízovej situácie spôsobenej masovým prisťahovalectvom prevádzkovatelia vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5 tony.

Vytváranie prihraničných tranzitných zón by malo poslúžiť na umiestňovanie utečencov v čase, v ktorom bude prebiehať vybavovanie ich žiadostí o azyl. V prihraničí so Srbskom sa v tejto súvislosti rozšíri na 60 metrov pásmo, v ktorom bude možné využívať nehnuteľnosti na napĺňanie verejného záujmu, prirodzene za odškodné.

Maďari novelizovali aj trestný zákonník

Parlament v Budapešti rozhodol v súvislosti so súčasnou situáciou aj o zmene občianskoprávneho konania, a to tak, že prípady utečencov, respektíve kauzy inštitúcií, ktoré sa venujú ich problematike, sa budú posudzovať prioritne, a to najneskôr do ôsmich dní po prijatí podnetov. Medzi mnohé zmeny patrí aj to, že súdy nebudú môcť korigovať rozhodnutia odborných grémií, avšak zrušia platnosť uznesení orgánov verejnej správy porušujúce platné predpisy a nariadia nové konania.

Podstatnou zmenou, ktorú v piatok schválili maďarskí poslanci, je novela trestného zákonníka. Podľa nej budú prekročenie alebo poškodenie hraničného plota, ale aj bránenie stavebným prácam na plote trestným činom. Za nelegálne prekročenie hraníc bude možné udeliť trest do troch rokov väzenia. Popri trestoch väzenia sa v takýchto prípadoch bude automaticky udeľovať i trest vyhostenia z krajiny.

Za prevádzačstvo bude možné v Maďarsku udeliť až 20-ročný nepodmienečný trest odňatia slobody. Na organizátorov a vedúce osobnosti venujúce sa tejto trestnej činnosti čakajú tresty od desiatich do 20 rokov väzenia. Navyše prevádzači prídu o majetok, ktorý nadobudli v čase od začiatku trestnej činnosti. K zmenám dochádza aj v zákone o ornej pôde, o ochrane životného prostredia a v stavebnom zákone.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať