V Českom Švýcarsku sa podarilo uhasiť požiar, domov sa po takmer troch týždňoch vrátia aj slovenskí hasiči (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Požiar, České Švýcarsko
Požiar v Hřensku. Foto: www.facebook.com

Hasiči v piatok dohasili požiar v Národnom parku České Švajčiarsko. Na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter to oznámili ústeckí hasiči. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Na mieste zostáva niekoľko hasičov

Po takmer troch týždňoch od vypuknutia lesného požiaru sú podľa hasičov všetky nebezpečné ohniská uhasené. Na mieste však ešte zostáva 72 dobrovoľných a 40 profesionálnych hasičov.

Celkovo sa pri zásahu v národnom parku vystriedalo okolo šesťtisíc hasičov a každý deň ich bolo v teréne najmenej tisíc. Rozsah zásahu začali obmedzovať až na začiatku tohto týždňa.

Je hotovo, dnes to všetko zbalíme,“ povedal v piatok generálny riaditeľ Hasičského záchranného zboru Českej republiky Vladimír Vlček.

Podľa hasičov už nikde viditeľne nehorí. V teréne sa už môžu vyskytovať len skryté horúce ložiská, napríklad v koreňových systémoch stromov. Ich dohasenie by však už mohli zvládnuť dobrovoľní hasiči.

Hasiči zostanú v pohotovosti

Počas dňa sa skončí aj likvidácia požiaru zo vzduchu, vrtuľníky zhodia posledné tisíce litrov vody a najneskôr popoludní sa vrátia na základne. Hasiči však zostanú v pohotovosti a kedykoľvek bude ich zásah potrebný, okamžite vyrazia na miesto, vrátane vrtuľníkov.

V sobotu sa podľa TN.cz budú môcť vrátiť domov aj ľudia z okolia Hřenska, ktorých evakuovali.

O tretej popoludní celé územie Národného parku České Švajčiarsko odovzdali a bola oznámená likvidácia požiaru.

Nadväzuje fáza takzvanej technologickej pomoci, ktorú koordinuje štáb HZS Ústeckého kraja,“ uviedli ústeckí hasiči na Twitteri.

Na mieste zostáva 112 hasičov, z toho 40 profesionálnych a 72 dobrovoľníkov. K dispozícii majú aj 35 kusov techniky.

Najdlhšie trvajúca zahraničná pomoc

Slovenskí hasiči sa majú v sobotu 13. augusta vrátiť z Českej republiky, kde 18 dní bojovali s lesným požiarom v Národnom parku České Švýcarsko.

Ako informovalo komunikačné oddelenie Prezídia hasičského a záchranného zboru, ide o najdlhšie trvajúcu zahraničnú pomoc, na ktorú boli hasiči vyslaní. V boji s požiarom im pomáhala aj posádka vrtuľníka Mi-171 z Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR.

Slovensko vyslaním pomoci reagovalo na českú žiadosť o pomoc prostredníctvom mechanizmu Európskej únie pre civilnú ochranu,“ pripomenulo Prezídium HaZZ.

Dodalo, že modul pozemného hasenia je financovaný z projektu Pozemné hasenie lesných požiarov s využitím vozidiel z Operačného programu Kvalita životného prostredia prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska úniaMinisterstvo vnútraTwitter