BRATISLAVA 9. februára (WEBNOVINY) – Telesné pozostatky čilského básnika Pabla Nerudu v rámci vyšetrovania príčiny jeho smrti exhumujú.
Komunistický spisovateľ zomrel v roku 1973 iba 12 dní po prevrate vedenom generálom Augustom Pinochetom, ktorý vtedajšieho čilského prezidenta a spisovateľovho blízkeho priateľa Salvadora Allendeho doviedol k samovražde.
Držiteľ Nobelovej ceny bol v tom čase hospitalizovaný pre rakovinu prostaty, pričom podľa oficiálnych záznamov zomrel na infarkt. Ten ako príčinu smrti akceptuje aj spisovateľova rodina s Nadáciou Pabla Nerudu. Organizácia však exhumáciu podporila, aby sa ňou ukončili “všetky existujúce pochybnosti“ o tom, že ho na Pinochetov príkaz zavraždili. Tie vyvolal napríklad Nerudov bývalý šofér Manuel Araya Osorio, podľa ktorého básnikovi v nemocnici pichli smrteľnú injekciu.
Básnik a diplomat Pablo Neruda napísal zbierky ako Dvadsať básní o láske (1924), Sídlo na zemi (1935) či Veľký spev (1950). Nobelovu cenu za literatúru mu udelili v roku 1971. Jeho skutočné meno je Ricardo Eliezer Neftalí Reyes y Basoalto, pri tvorbe pseudonymu sa inšpiroval priezviskom českého básnika Jana Nerudu a krstným menom francúzskeho poeta Paula Verlaina. Informácie zverejnila webstránka www.bbc.co.uk.