Obyvatelia mesta Čeng-Čou v čínskej provincii Chenan sa tento týždeň postavili do dlhých radov, aby sa mohli nadýchnuť čistého vzduchu. V najľudnatejšom meste v strednej Číne zdarma rozdávali vrecúška a plechovky s kyslíkom z horských oblastí, ktoré mali ľuďom v smogu zahalenom meste aspoň na pár minút poskytnúť zdravé ovzdušie.
Čeng-Čou sa v rebríčku najviac znečistených miest v Číne, ktorý zostavila environmentálna organizácia Greenpeace na základe údajov Ministerstva ochrany životného prostredia, zaradil na neslávne desiate miesto. Kvalita ovzdušia sa tu podľa AQI (Air Quality Index) pravidelne pohybuje v nezdravých hodnotách nad 100 až 160 jednotiek (hodnoty nad 300 sú pritom označené za hazardné a vyžadujú si špeciálne opatrenia).
Rozdávanie kyslíka z hory Laojun bolo čiastočne turistickým marketingovým trikom, ktorý mal do hôr prilákať viac ľudí, kampaň zároveň poslúžila na zvýšenie povedomia o znečisťovaní ovzdušia. To v poslednom čase dosahuje vo viacerých čínskych mestách kritické hodnoty. Začiatkom roka hustota mikročastíc v ovzduší Pekingu presiahla hodnoty, ktoré sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ešte bezpečné, vyše 25-násobne a znížila viditeľnosť v meste len na sto metrov. Rozmerné obrazovky v meste vtedy začali namiesto reklamných spotov vysielať videá s východom slnka a čistej modrej oblohy, aby napodobnili prírodné podmienky.
O vyše 2000 plechoviek a 40 vrecúšok kyslíka z hory Laojun, ktorá bola v roku 1997 vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu, bol v meste obrovský záujem. „Pozbierali sme ich na hore koncom minulého mesiaca a v rámci marketingovej kampane ich rozdávali na rôznych miestach. Všetky sa minuli do 20 minút,“ uviedol Khurram Zhang, ktorý je zodpovedný za rozvoj regiónu.
Hoci išlo o vydarenú reklamnú kampaň, sklamanie obyvateľov mesta po minutí plechoviek s obyčajným kyslíkom vypovedá o vážnom environmentálnom probléme. Znečistenie vzduchu prispieva podľa štatistík k predčasnému úmrtiu 1,2 milióna ľudí ročne. Vláda v Číne koncom uplynulého roka prijala nové opatrenia na zlepšenie situácie. Tie zahŕňajú aj obmedzenie používania súkromných vozidiel len každý druhý deň v závislosti od poznávacej značky a zníženie emisií zo závodov a tovární prostredníctvom obmedzenia výroby o 30 percent. Medzi opatreniami je zákaz demolačných a výkopových prác či zrušenie vyučovania v školách. Mestské zastupiteľstvo informovalo, že tieto pravidlá budú platiť len ak hustota mikročastíc v ovzduší tri dni po sebe presiahne 300 mikrogramov na meter kubický vzduchu.
www.cnn.com