GALANTA 13. septembra (WebNoviny.sk) – Kontrola Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR po niekoľkých hodinách odišla z resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante, hĺbková kontrola však bude ďalej pokračovať. Kontrolná skupina vedená riaditeľom Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch Karolom Molinom o svojich zisteniach neinformuje. V prípade kontrol ide podľa Veroniky Husárovej z ministerstva o štandardný postup. Kontrolóri sa do zariadenia ešte vrátia, kontrola bude trvať viac dní.
Zariadenie Čistý deň je momentálne bez klientov, tí sú v zahraničí. Podľa Karola Molina to nie je problém, keďže kontrola bude prebiehať dlhšie. Jednou z úloh kontrolnej skupiny bude zistiť, či je zariadenie Čistý deň naďalej spôsobilé vykonávať resocializačné programy. Prípadné pozastavenie akreditácie je možné len v prípade relevantných kontrolných zistení.
Sexuálne násilie v polepšovni preverí generálna prokuratúra
Richter odmieta politizáciu kauzy zneužitia dievčaťa
Postup úradov v kauze zneužívania bol štandardný, tvrdí Fico
Kontrola bude dlhodobá
,,Kontrola bude dlhodobá, preto nie je teraz podstatné, či v prvý deň kontroly boli deti prítomné,“ povedal po príchode do zariadenia Molin. Ako dlho bude hĺbková kontrola trvať, bude podľa neho záležať od kontrolných zistení. Na otázku, či je vhodné, aby sa deti vrátili zo zahraničia do strediska Čistý deň, nechcel Molin priamo odpovedať.
,,Nechcel by som predbiehať, práve preto bude prebiehať hĺbková kontrola, aby sme zistili, nakoľko je zariadenie spôsobilé vykonávať resocializačné programy. Nie sme jediná inštitúcia, ktorá tu v najbližšom čase vykoná kontrolu, verím, že zistenia budú natoľko relevantné, aby sme sa vedeli kvalifikovane rozhodnúť,“ odpovedal šéf kontrolnej skupiny. V sedemčlennej skupine sú okrem Molina aj ďalší odborníci z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a zástupcovia komory sociálnych pracovníkov. Poverenie na kontrolu vydal minister Ján Richter.
Polícia zriadila vyšetrovací tím
Situáciu okolo resocializačného zariadenia Čistý deň v Galante bude vyšetrovať aj šesťčlenný tím zriadený na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Trnave. Informoval o tom na tlačovej besede prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. V tíme sú dvaja vyšetrovatelia a štyria operatívni pracovníci. Poškodení a svedkovia v súvislosti s vyšetrovaním tohto zariadenia môžu kontaktovať priamo vyšetrovateľov na telefónnych číslach:+421 907 702 934 a 096 110 2601.
Gašpar ďalej informoval o tom, že po dohode s Generálnou prokuratúrou SR budú vypočúvaní nielen súčasní zamestnanci a klienti centra, ale aj tí minulí. Zdôraznil, že pri celom postupe musia brať do úvahy ochranu osobnostných práv maloletých osôb. Dodal, že poznatky, ktoré získajú, v prípade potreby postúpia ministerstvu práce, sociálnych vecí a rodiny v súvislosti s akreditáciou resocializačného zariadenia v Galante. Prezident Policajného zboru na tlačovej besede zároveň zdôraznil, že čím viac sa budú rozoberať dôkazy v médiách, tým bude vyšetrovanie viac sťažené. „Najlepší spôsob, ako sa dopátrať k pravde, je nechať to na odborníkov, ktorí sú na to určení,“ zdôraznil.
Do situácie polícia po zverejnení podozrení opozičnej poslankyne Natálie Blahovej zainteresovala aj policajného pridelenca v Chorvátsku, kde sa momentálne klienti centra nachádzajú. Podľa Gašpara by mali byť klienti zariadenia v poriadku.
V prípade je veľa podozrení z páchania trestných činov
Podľa Gašpara je v tomto prípade veľa podozrení z páchania trestných činov. Na základe toho, ako sa budú vyhodnocovať dôkazy, začnú, ak to bude potrebné, samostatné trestné stíhania, vysvetlil. Zisťovať budú aj to, ako funguje samotné resocializačné zariadenie v Galante, aký tam je denný režim. Preverovať budú aj také trestné činy, ako je týranie blízkej a zverenej osoby, vystavenie mravnému úpadku osôb či ublíženie na zdraví. Gašpar vyhlásil, že veci nie sú tak jednoduché, ako sa kreslia cez skratkové závery.
Policajní prezident čiastočne informoval aj o tom, že prvýkrát riešili nejaký prípad v spojitosti s maloletou Natáliou, ktorej prípad sa zverejnil ako prvý, v polovici roku 2014. Išlo o trestné oznámenie za sexuálne zneužívanie, ku ktorému malo podľa dievčiny dôjsť v apríli 2014. V tom čase ešte dievča nebolo v resocializačnom zariadení a trestné stíhanie bolo v novembri 2014 prerušené, lebo nebol zistený páchateľ, informoval Gašpar.
Ďalšie konanie bolo začaté na základe podnetu matky v auguste 2015. Skutok sa mal stať v októbri 2014 a trestné stíhanie bolo zastavené s tým, že skutok nie je trestný čin. Matka podala podnet aj v máji 2015, malo ísť o podozrenie zo znásilnenia na chate v okrese Považská Bystrica. Pri skutku malo byť viac chovankýň. Aj toto trestné stíhanie bolo zastavené, lebo skutok nebol trestným činom. Podľa policajného prezidenta v tomto prípade tri chovankyne vypovedali, že k žiadnemu skutku nedošlo. Oba tieto spisy preverí prokuratúra, dodal Gašpar.
Existuje aj konanie začaté v júni tohto roku na základe podnetu kurátorky maloletej. Po rozhovore s Natáliou spracovala záznam, že je tu podozrenie aj v súvislosti s konfliktami v rodine maloletej. Podozrenia by sa dali kvalifikovať ako týranie blízkej a zverenej osoby, prípadne inak. Ide akoby o podnet voči matke a otčimovi, vysvetlil policajný prezident „Už len tento podnet dokumentuje zložitosť vzájomných vzťahov v rodine aj v zariadení,“ vyhlásil Gašpar. Polícia má ešte podnet, ktorý dala matka voči kurátorke, ktorá má na starosti maloletú, a to pre podozrenie zo zneužívanie právomoci verejného činiteľa, ako aj všeobecné podanie na pracovníkov centra za možné ohrozenie mravnej výchovy mládeže, ublíženia na zdraví a týrania blízkej a zverenej osoby.
Happening s názvom Vitajte v pekle!
Poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová koncom týždňa informovala o prípade údajného znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante. V tomto zariadení boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky. Blahová odmietla zverejniť mená útočníkov, údajne dvoch zamestnancov zariadenia – jedného už bývalého, a aj obetí. Obete chce chrániť a zároveň nechce vyvolať lynčovanie možných páchateľov. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva.
Kapela Živé kvety v súvislosti s medializovanými informáciami o dianí v resocializačnom zariadení Čistý deň organizuje v stredu o 18:00 pred ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny na Špitálskej ulici v Bratislave protestný happening s názvom Vitajte v pekle! Jeho cieľom je okamžité odobratie akreditácie zariadeniu Čistý deň a vyvodenie dôsledkov na ministerstve. Účasť na podujatí prisľúbila ombudsmanka Jana Dubovcová, Zuzana Wienk z aliancie Fair Play, režisér Blaho Uhlár a ďalší.