Niečo málo o pasivite domov
Slovo pasívny v súvislosti s domom označuje spôsob, ako objekt získava energiu. Predovšetkým pasívnymi prvkami. Dôležité teda je nie len kde, ale aj ako stojí. Ako je tvarovaný (aký je pomer medzi ochladzovanými plochami fasády a objemom objektu) a či je natočený na svetové strany tak, aby dokázal využiť maximum ponúkanej slnečnej energie na pasívne solárne zisky. Slnko v dome neznamená len vítané pasívne tepelné zisky v zime, ale aj nadmerné zaťaženie interiéru teplom v lete. Proti tomu sa musí pasívny dom vedieť brániť, samozrejme, pasívne. Využívajú sa tieniace prvky.
Exteriérové žalúzie, markízy, terasy, pavlače, vyložené rímsy a iné architektonické riešenia. To všetko v spolupráci so systémom núteného vetrania udrží pasívny dom chladný aj v najväčších horúčavách. Pasívny dom však nepracuje len so slnečnou energiou. Snaží sa v sebe udržať aj tepelnú energiu produkovanú domácimi spotrebičmi, ľuďmi alebo zvieratami. Na udržanie nahromadenej energie je nevyhnutný veľmi kvalitný obvodový plášť. Okrem hrubej vrstvy tepelnej izolácie je dôležité, aby teplo neunikalo cez tepelné mosty a netesnosťami konštrukcie. To znamená, že dom musí byť veľmi dobre konštrukčne vyriešený a precízne zrealizovaný. Stupeň vzduchotesnosti objektu je presne stanovený a meria sa blower-door testom. Pri pasívnych domoch platí, že ak vytvoríte v objekte pretlak 50 kPa, neunikne cez netesnosti viac ako 60 % vzduchu za hodinu (n50 ≤ 0,6 1/h).
Ľudia majú často obavy, že pasívny dom si vyžaduje zložité a drahé technologické zariadenia. Jediným netradičným, ale pre pasívny dom nevyhnutným technologickým zariadením je nútené vetranie s rekuperáciou odpadového tepla. Bez neho nie je možné dosiahnuť mernú potrebu tepla na vykurovanie stanovenú pre kategóriu pasívnych domov, ale ani hygienicky nutné množstvo čerstvého vzduchu v interiéri. Nútené vetranie vám vďaka rekuperačnej jednotke umožní v zime vetrať vzduchom ohriatym na teplotu interiéru a v lete interiér chladiť – napríklad prostredníctvom soľankového výmenníka.
Celý článok si môžete prečítať tu.