- aktualizované 2. júna 12:31
Dánski voliči v stredu v historickom referende odhlasovali, aby sa ich krajina vzdala rozhodnutia spred troch desaťročí nepodieľať sa na spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike Európskej únie (EÚ).
Najvyšší podiel hlasov v histórii
Dánski vojaci sa tak budú môcť zúčastňovať na vojenských misiách EÚ a krajine sa tiež otvoria dvere do agentúr únie súvisiacich s bezpečnosťou.
Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt
Za účasť na spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike EÚ hlasovalo 66,9 percenta voličov, čo je najvyšší podiel hlasov v histórii referend v krajine, účasť voličov však zas bola medzi najnižšími – len 65,8 percenta. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Pevnejšie väzby so spojencami
Dánske referendum je ďalšou zo série reakcií európskych krajín snažiacich sa o pevnejšie väzby so spojencami v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu.
Premiérka Mette Frederiksenová uviedla, že krok je veľmi dôležitým signálom v čase invázie, že keď ruský prezident Vladimir Putin „napadne slobodnú krajinu a ohrozuje stabilitu v Európe, my ostatní ťaháme za jeden povraz“.
Výsledok referenda napríklad privítala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová s tým, že hlasovanie vyslalo „silný odkaz záväzku k našej spoločnej bezpečnosti“ a že z toho budú mať prospech Dánsko aj EÚ.
Dánsky minister zahraničia Jeppe Kofod očakáva, že sa Dánsko pridá k spoločnej bezpečnostnej a obrannej politike EÚ od 1. júla. Pred pripojením sa k obrannej dohode musí Dánsko podľa jeho slov podniknúť ešte niekoľko formálnych krokov. Tie zahŕňajú schválenie výsledkov stredajšieho referenda dánskym parlamentom.