BRATISLAVA 12. februára (WebNoviny.sk) – V posledných rokoch Európska únia dosiahla len minimálny pokrok v oblasti posilňovania práv žien a rodovej rovnosti.
Pôvodné ambície ostali z veľkej časti nenaplnené, preto je súčasný rastúci odpor k posilňovaniu práv žien iracionálny. Tvrdí to poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová (Smer, S&D).
Práve postavenie žien je v utorok témou v pléne Európskeho parlamentu v Štrasburgu, kde sa koná plenárne zasadnutie.
Vyššia miera chudoby žien
Beňová vo svojej tlačovej správe upozorňuje na vyššiu mieru chudoby žien v porovnaní s mužmi, ich diskrimináciu na trhu práce, pretrvávajúce rozdiely v odmeňovaní a následnej výške dôchodkov.
Vo viacerých členských štátoch sa zároveň opakovane objavujú snahy o obmedzenie možnosti žien zodpovedne sa rozhodovať o vlastnom tele, reprodukcii a súkromí.
„Na Slovensku s takýmito návrhmi opakovane prichádzajú fašistické a klerikálno-konzervatívne politické sily, ktoré absolútne ignorujú, že sú to práve ženy, ktoré si vedia najlepšie vyhodnotiť, čo je pre ich zdravie a život najlepšie,“ zdôraznila europoslankyňa.
Istanbulský dohovor
Predchádzanie a boj proti násiliu páchanom na ženách zostáva podľa nej v mnohých členských štátoch stále veľkou výzvou. „Namiesto jej riešenia sme však boli len v nedávnej minulosti svedkami diskusie týkajúcej sa Istanbulského dohovoru, plnej zbytočných klamstiev, nepravdivých mýtov a prekrúcania,“ pripomenula Beňová.
Slovensko ústami expremiéra Roberta Fica takisto odmietlo ratifikovať tento dohovor, ktorý si kladie za úlohu vytvorenie Európy bez násilia na ženách a domáceho násilia. Jeho zámerom je tiež harmonizovať právne normy členských krajín Rady Európy a zabezpečiť tak ženám, dievčatám a ďalším skupinám ohrozených násilím užívanie rovnakej úrovne ochrany v celej Európe.