V Holandsku testujú unikátne ekologické osvetlenie ciest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
V Holandsku testujú unikátne ekologické osvetlenie ciest
Foto: Studio Roosegaarde

Holanďania šetria životné prostredie nielen častým využívaním bicyklov, ale aj znižovaním spotreby energie. Začiatkom týždňa sprístupnili prvé cestné značenie, ktoré v tme svieti a pritom nepotrebuje žiadnu elektrickú energiu. Špeciálna farba totiž obsahuje prášok, ktorý sa cez deň nabije slnečnou energiou a v tme postupne uvoľňuje intenzívne zelené svetlo. Nápad interaktívneho holandského dizajnéra Daana Roosegaardeho, ktorý spolupracoval so stavebnou spoločnosťou Heijmans, by mal postupne nahradiť klasické pouličné osvetlenie a bez vysokých vstupných nákladov priniesť svetlo aj na miesta, kde dnes chýba.

V Holandsku testujú unikátne ekologické osvetlenie ciest
Foto: Studio Roosegaarde

„Vláda sa v noci snaží zhasnúť čo najviac pouličných lámp, aby ušetrila peniaze. Energia sa stáva oveľa dôležitejšou, než ako sme si dokázali predstaviť pred 50 rokmi. Táto cesta je o bezpečnosti a o predstave ekologicky udržateľnejšieho a interaktívneho sveta,“ uviedol dizajnér po otvorení špeciálne osvetleného, 500 metrov dlhého úseku cesty N329 pri meste Oss, asi 100 kilometrov južne od Amsterdamu.

Ide o historicky prvý raz, kedy sa takáto technológia testuje na rýchlostnej ceste. V prípade, že sa osvedčí, bude použitá aj na ďalších medzimestských aj mestských úsekoch. Dizajnér, ktorý sa zameriava na podporu interakcie ľudí s novými technológiami, v predchádzajúcich rokoch vytvoril aj tanečný parket so zabudovanými disko-svetlami poháňanými energiou tanečných krokov alebo špeciálne „inteligentné“ šaty, ktoré sa v prípade vzrušenia nositeľky zmenili na neviditeľné. Osvetlenie ciest, ktoré po nabití slnečnou energiou vydrží neprestajne svietiť až osem hodín, považuje za svoj zatiaľ najdôležitejší projekt.

„Bol som šokovaný, ako dokážeme minúť miliardy na dizajn, výskum a rozvoj automobilov, ale cesty, ktoré naviac určujú aj to, ako naša krajina vyzerá, sú voči tomuto procesu absolútne imúnne,“ uviedol Roosegaarde. Spoločnosť Heijmans sa už uplynulý rok snažila vytvoriť energicky neutrálne osvetlenie, keď do procesu vstúpil dizajnér. „Myslel som si, že len obnovujú starú myšlienku, donútil som ich teda, aby si pozreli filmy o medúzach. Ako produkujú svetlo? Nemajú solárne panely ani účty za elektrinu. A tak sme sa vrátili k nákresom a vymysleli farbu, ktorá sa cez deň nabije a v noci svieti. Je to zároveň ekologická alternatíva pre miesta, kde konvenčné osvetlenie chýba,“ vysvetlil Holanďan.

Ďalším krokom bude výroba farbiacej zmesi, ktorá dokáže reagovať aj na zmenu teploty. Takto by sa po klesnutí teploty na bod mrazu mohli na ceste objaviť veľké svietacie symboly snehových vločiek, ktoré by vodičov varovali pred nebezpečenstvom šmyku. Pilotný projekt sa bude postupne rozširovať aj na ďalšie cestné úseky v krajine. V ďalšej fáze by sa mal rozšíriť aj za hranice Holandska.

www.bbc.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia