BRATISLAVA 31. december (WEBNOVINY) – Južný Sudán, najmladší štát sveta, bojuje nielen s negramotnosťou veľkej väčšiny svojho obyvateľstva, nedostatkom vody a elektriny, ale aj s kritickou situáciou v zdravotníctve. Práve do tejto krajiny, ktorá svoju nezávislosť vyhlásila len 9. júla, prišli v novembri pomáhať ľudia z občianskeho združenia Magna deti v núdzi. V oblasti Terekeka založili mobilnú zdravotnícku kliniku, ktorá poskytuje zdravotnícke služby pre územie s populáciou 23-tisíc obyvateľov. Predtým tu nebola poskytovaná žiadna zdravotná pomoc.
„Najväčšie problémy, ktoré sú v týchto krajinách a špeciálne v Južnom Sudáne, je prístup k primárnej zdravotnej starostlivosti,“ vysvetľuje šéf Magna deti v núdzi Martin Bandžák. Približne 90 percent všetkých žien rodí doma, rozšírené sú infekčné ochorenia, malária, ale aj ochorenia, ktoré sa nikde inde na svete nevyskutujú. Zdravotnícky personál pracuje v nevyhovujúcich podmienkach. K dispozícii nie je voda, elektrina a veľakrát ani strecha nad hlavou. Napriek tomu, že projekt Magny, ktorý je spolufinancovaný aj z prostriedkov oficiálnej slovenskej rozvojovej pomoci SlovakAid, je rozvojovou pomocou, ľudia v Južnom Sudáne pracujú v podmienkach humanitárnej pomoci.
„Keď ste týždeň po zemetrasení na Haiti, tak bývate v stane a chápete prečo, ale toto je rozvojová pomoc a bude dlhé roky trvať, aby sa nastavil systém, aby sa nanovo vybudovali zariadenia a aby sa edukoval zdravotný personál,“ hovorí Bandžák. Občianske združenie regrutuje zdravotný personál v blízkej Keni, Ugande či na Slovensku. Títo potom zaúčajú personál priamo z Južného Sudánu. Zdravotníci robia z niekoľkých centier výjazdy do komunít a snažia sa naučiť domáce obyvateľstvo chodiť k lekárom. Aby sa domorodci do zdravotníckych centier dostali, musia prekonať kilometre chôdze.
Realizácia a pokračovanie projektu je zabezpečené Ministerstvom zdravotníctva Južného Sudánu, ktoré prisľúbilo zapojenie sa do aktivít. Počas niekoľkých mesiacov vyškolia desiatich zamestnancov ministerstva, čím sa podporia kapacity novovzniknutej krajiny.
Južný Sudán je jednou z prioritných krajín slovenskej rozvojovej pomoci. Väčšina peňazí z prostriedkov SlovakAid však smeruje do rozvinutých krajín, ako je Srbsko. Šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda počas svojej decembrovej návštevy Južného Sudánu prisľúbil, že problém prehodnotí. „Keď budeme pripravovať koncepciu oficiálnej rozvojovej pomoci, ale nielen bilaterálne, ale aj ako člen EÚ, budeme svoj hlas veľmi výrazným spôsobom orientovať práve na takéto skutočne núdzne krajiny,“ povedal Dzurinda pre médiá.