V kanadskom permafroste objavili perfektne zachované vlčie mláďa, má zhruba 56-tisíc rokov (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Múmia, vlk, nález
Mimoriadne zachované vlčie mláďa má zhruba 56-tisíc rokov. Reprofoto: www.youtube.com

V permafroste kanadského Yukonu objavili mimoriadne zachované vlčie mláďa, ktoré je staré zhruba 56-tisíc rokov.

Mladú samičku, ktorá dostala meno Zhur, objavil v oblasti Klondike neďaleko mesta Dawson zlatokop pri odstraňovaní zmrznutého bahna. Podľa vedcov je to „najstarší, najúplnejší vlk“, informuje spravodajský portál CNN.

Nájdená múmia je kompletná

„Múmia je taká kompletná, že má v podstate všetku kožu, väčšinu kožušiny… má prítomné všetky mäkké tkanivá,“ vyjadrila sa pre CNN Julie Meachen z Des Moines University, ktorá je jednou z autorov štúdie o náleze publikovanej v žurnále Current Biology. Vedcom výborný stav pravekého zvieraťa umožní lepšie preskúmať, ako mohlo žiť.

Vĺča žilo v čase, keď ustupovali ľadovce

S pomocou röntgenu vedci určili, že šteňa bolo staré šesť alebo sedem týždňov, keď sa zachovalo v permafroste. Analýza stabilných izotopov zase odhalila, že vĺča žilo v čase, keď ustupovali ľadovce. Keďže malo prístup k sladkej vode, spolu s jeho matkou sa podľa vedcov živili prevažne z vodných zdrojov – rybami a vodnými vtákmi.

Na základe analýzy DNA vedci určili, že šteňa je potomkom pravekých vlkov, ktoré sú predkami súčasných vlkov, z Ruska, Sibíri a Aljašky.

https://www.youtube.com/watch?v=kdgPJlJWgCo

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať