BRATISLAVA 15. septembra (WebNoviny.sk) – Nielen riaditeľ neziskovej organizácie Čistý deň alebo terapeut, zodpovedná môže byť aj samotná organizácia. Čistý deň je totiž právnickou osobou, na ktorú možno aplikovať znenie zákona o trestnej zodpovednosti právnických osôb. V tlačovej správe to pripomína advokátska kancelária Ružička Csekes s.r.o.
„Sme prekvapení, že jedným z prvých medializovaných prípadov trestnej zodpovednosti právnickej osoby na Slovensku môže byť prípad spojený práve so sexuálnym násilím/zneužívaním respektíve ohrozovaním mravnej výchovy mládeže. Čakali sme skôr daňovú trestnú činnosť alebo korupciu,“ uvádza advokátska kancelária s tým, že zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb nadobudol účinnosť 1. júla a dáva policajtom a vyšetrovateľom možnosť prešetrovať podozrenia z nových uhlov pohľadov. Konkrétne, z pohľadu trestnej zodpovednosti právnickej osoby ako takej, bez toho, aby sa musela preukazovať vina konkrétnej fyzickej osoby, napríklad jej zamestnancov.
Opozícia ukazuje na zlyhanie systému v kauze Čistý deň
Riaditeľ centra Čistý deň odmietol zlyhanie, pohrozil médiám
Sexuálne násilie v polepšovni preverí generálna prokuratúra
Richter odmieta politizáciu kauzy zneužitia dievčaťa
Postup úradov v kauze zneužívania bol štandardný, tvrdí Fico
„Z verejných informácií k prípadu zneužívania maloletých sa možno domnievať, že môžu byť naplnené skutkové podstaty trestných činov sexuálneho zneužívania, sexuálneho násilia alebo ohrozovania mravnej výchovy mládeže. Tieto trestné činy môže spáchať aj právnická osoba,“ uvádza advokátska kancelária Ružička Csekes s.r.o. s tým, že vyšetrenie príslušných skutočností patrí do kompetencie orgánov činných v trestnom konaní.
„Ak sa naplnila skutková podstata trestného činu, môžu centru zakázať činnosť, udeliť peňažný trest a podobne. V prípade ohrozovania mravnej výchovy mládeže môže byť dokonca vyvodená trestná zodpovednosť aj voči osobám, ktoré o konaní čo i len vedeli,“ dodáva spoločnosť Ružička Csekes.
Poslankyňa NR SR za SaS Natália Blahová koncom minulého týždňa informovala o prípade údajného znásilnenia neplnoletého 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante. V tomto zariadení boli podľa poslankyne aj iné znásilnenia a útoky. Blahová odmietla zverejniť mená útočníkov, údajne dvoch zamestnancov zariadenia – jedného už bývalého, a aj obetí. Obete chce chrániť a zároveň nechce vyvolať lynčovanie možných páchateľov. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.