V Košiciach by mohla vzniknúť kancelária UN-Habitat. List o úmysle potvrdzujúci tento zámer podpísal slovenský minister investícií Richard Raši (Hlas-SD) s riaditeľkou UN-Habitat Anacláudiou Rossbach v hlavnom meste Egypta Káhire.
Ako informuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR, táto kancelária by mohla byť styčným bodom pre kanceláriu UN-Habitat v Kyjeve. Tá zohráva kľúčovú rolu pri podpore obnovy Ukrajiny po skončení vojnového konfliktu.
Kompletizácia podkladov
„K tejto spolupráci sa pristupuje po viac ako polročnej komunikácii so zástupcami UN-Habitat na túto tému. Otvorenie styčnej kancelárie v Košiciach má logický dôvod vzhľadom k už existujúcej infraštruktúre nášho ministerstva na východnom Slovensku,“ uviedol Raši. Dodal, že okrem priestorov plánujú zabezpečiť aj troch zamestnancov, ktorí by mali spolupracovať s kyjevskou kanceláriou.
Skúsenosti Egypta v zavádzaní Smart cities technológií sú pre nás inšpiratívne, tvrdí minister investícií Raši (foto)
„Kancelária v Košiciach bude koordinovať stretnutia, respektíve bude slúžiť ako záložná kancelária v prípade, ak niektorí zo zástupcov EÚ budú mať problém s vycestovaním na Ukrajinu alebo priamo do Kyjeva,“ priblížil minister Raši a doplnil, že v súčasnosti jeho rezort kompletizuje podklady, ktoré UN-Habitat dostane na pripomienkovanie. MIRRI SR tiež uviedlo, že v januári sa v Bratislave v rámci spolupráce uskutoční medzinárodné podujatie UN-Habitat.
Podpora rozvoja udržateľných sídiel
„Na konferencii sa budú viesť konzultácie k príprave Global Guidance for Smart Cities a sú na ňu pozvaní zástupcovia z viac ako štyridsiatich krajín,“ priblížil rezort investícií. Raši doplnil, že v rámci podujatia by mala byť podpísaná aj riadna zmluva o zriadení a otvorení kancelárie UN-Habitat Collaboration Hub v Košiciach.
Jej otvorenie je naplánované na budúcoročný február. UN–Habitat – program Organizácie Spojených národov pre ľudské sídla a trvalo udržateľný rozvoj miest. Cieľom programu UN–Habitat je podpora rozvoja spoločensky a ekologicky udržateľných ľudských sídiel a dosiahnutie primeraného bývania pre všetkých.
Agenda mestského rozvoja
UN-Habitat vznikol ako agentúra OSN v roku 1978 zameraná na zlepšovanie životných podmienok v mestách a obciach po celom svete. Minister Raši sa v rámci svojej zahraničnej cesty zúčastnil aj ministerského okrúhleho stola Svetového mestského fóra WUF12. Slovensko na ňom predstavilo hlavné kroky a stratégie, ktoré by mali urýchliť rozvoj miest, a to v súlade s cieľmi trvalo udržateľného rozvoja.
„Kľúčovým dokumentom v tejto oblasti je Koncepcia urbánneho rozvoja Slovenska do roku 2030, ktorá podporuje systémové zmeny v riadení miest a spoluprácu medzi miestnymi samosprávami a štátom bez zásahov do ich právomocí,“ uvádza MIRRI SR. Raši pripomenul, že od začiatku tohtoročného septembra spadá pod jeho rezort aj agenda mestského rozvoja.
Integrované územné investície
„Medzi naše aktivity patrí aj analýza bariér a hodnotenie nevyužitých, opustených alebo zanedbaných mestských priestorov (tzv. brownfieldy),“ priblížil. Raši tiež akcentoval význam používania eurofondov na projekty zvyšujúce kvalitu života obyvateľov, a to s dôrazom na inteligentné mestá a klimatickú neutralitu.
Gašpar by si vedel predstaviť, že by sa novým šéfom parlamentu stal Šutaj Eštok. Privítal by aj návrh progresívcov na podpredsedu
„Medzi dôležité iniciatívy patrí aj posilnenie miestnej digitálnej infraštruktúry, podpora digitálnej gramotnosti seniorov a regionálna spolupráca, ktorá zabezpečí efektívnejšie využitie zdrojov z EÚ. Diskutovalo sa aj o pripravovanej legislatíve, ktorá umožní obciam bezodplatné získanie štátnych budov pre komunitné účely, ako sú knižnice či centrá sociálnych služieb,“ uvádza ministerstvo.
Raši doplnil, že ministrom pri okrúhlom hovoril aj o integrovaných územných investíciách, v rámci ktorých aktuálne majú regióny v rozhodovacej kompetencii vyše 1,5 miliardy eur.