KOŠICE 25. októbra (WEBNOVINY) – Slovenské technické múzeum (STM) Košice, Múzeum stavebnice Merkúr a košické České centrum pripravili zaujímavú výstavu od Merkúru k robotom, ktorú dnes slávnostne otvorili. Výstava potrvá do 25. novembra. Na výstave je dokumentovaná 90-ročná tradícia tejto obľúbenej stavebnice a najmä typické prototypy predstavujúce etapy vývoja stavebnice Merkur.
Jaroslav Vancl založil firmu v roku 1920 v Polici nad Metují. Ešte pred založením si nechal Vancl patentovať originálnu konštrukciu detskej kovovej stavebnice pod názvom INVENTOR, ktorá sa ale neujala, ale neskôr, okolo roku 1924-25, prešiel výrobca na nový systém. Stavebnica si získala obľubu. Pre túto stavebnicu bola registrovaná nová ochranná známka MERKUR a tak bola aj predávaná.
MERKUR je aj názvom vláčikov v kovovej stavebnici, veľkej obľube sa tešili najmä elektrické vláčiky. Pôvodne boli železničné vozidlá koncipované len ako doplnok k stavebnici, boli však požadované výrobky hotové, teda už zmontované a preto bola urýchlene vyvinutá samostatná výroba vláčikov. Predlohou pre lokomotívu bola veľmi populárna rýchliková lokomotíva Mikádo. To bol začiatok úspechu vláčikov MERKUR, ktoré sa stali najrozšírenejším a najobľúbenejším typom elektrických vláčikov. Postupne sa sortiment rozširoval o žeriav a zavreté vozne i vozne s brzdárskou búdkou.
MERKUR žije a ďalej sa rozvíja. Popri klasických mechanických stavebniciach je to aj MERKUR Elektro E1, zameraný na elektrostatiku, magnetizmus, elektromagnetizmus, konštrukcie elektromotorov a ďalšie pokusy.
Stavebnica MERKUR sa úspešne zúčastňuje veľtrhov hračiek i výstav. O záujme svedčia aj získané ocenenia z roku 1996 a 1997, kedy bol MERKUR vyhlásený za Hračku roka. Na výstave sa nachádza i stavebnicová replika mechanizmu robota, s ktorým študenti z Gymnázia v Litomyšli v roku 2009 vyhrali majstrovstvá sveta v USA.
SITA