Po takmer piatich rokoch od začiatku stavby v Londýne sprístupnili najväčší solárny most na svete. Most Blackfriars Solar Bridge, ktorý sa tiahne ponad Temžu, teraz pokrýva 4400 fotovoltických panelov a železničnej stanici Blackfriars dodáva polovicu energie potrebnej na prevádzku.
Projekt, ktorý vznikol v spolupráci so spoločnosťou Solarcentury, si dáva za cieľ znížiť uhlíkové emisie produkované stanicou o 511 ton ročne. Cez koľajnice na moste Blackfriars sa denne prepravia tisícky cestujúcich z Južného Londýna na jednu z najrušnejších staníc v meste. Stanica už využíva elektrické vlaky, v kombinácii so solárnym mostom chce kráčať v súlade s pravidlami udržateľného rozvoja.
„Elektrické vlaky sú najekologickejšou formou hromadnej dopravy. Nová strecha ponúkne cestujúcim ešte zodpovednejšiu prepravu s ohľadom na životné prostredie. Jej osobitosť zároveň zmenila túto stanicu na ikonický orientačný bod, ktorý je pri Temži vidno na míle,“ uviedol David Satham z spoločnosti First Capital Collect, ktorá prevádzkuje železničnú stanicu Blackfriars.
Hoci mnohí obyvatelia a architekti odsudzujú neestický vzhľad mosta, manažérka predaja zo Solarcentury Suzanna Lashford má iný názor: „Skutočnosť, že most sa takto zviditeľnil, je bonusom. Londýn sa snaží byť ekologickým mestom a táto neprehliadnuteľná strecha je toho dôkazom.“
Most, ktorý sa stal zdrojom obnoviteľnej energie, je súčasťou plánov britskej metropoly zmeniť sa na zelenšie veľkomesto. V novembri uplynulého roka začal Londýn využívať horúčavu nahromadenú v metre na vykurovanie miestnych domácností. Do roku 2025 by najdrahšie mesto na svete malo znížiť produkciu uhlíkových emisií o 60 percent.
www.businessgreen.com