SKOPJE 27. februára (WEBNOVINY) – Asociácia macedónskych novinárov sa vo štvrtok pridala k výzve opozície na rezignáciu premiéra Nikolu Gruevského pre kauzu rozsiahleho odpočúvania, ktorého terčom údajne boli okrem novinárov aj náboženské či politické osobnosti.
Odpočúvali tisíce ľudí
Vedúci predstaviteľ asociácie Naser Selmani uviedol, že ilegálne odposluchy mali žurnalistom zabrániť v publikovaní dôležitých informácií. Selmani vo štvrtok vyzval okrem premiéra Gurevského na odstúpenie taktiež ministerku vnútra Gordanu Jankuloskú a šéfa macedónskej tajnej služby Saša Mijalkova.
Líder opozície Zoran Zaev v stredu vyhlásil, že Gurevského vládou bolo odpočúvaných vyše 100 novinárov, z celkového počtu asi 20 000 odpočúvaných osôb – politikov, sudcov, policajných a náboženských lídrov.
Premiér obvinenia odmieta
Gruevský obvinenia opozície odmietol a uviedol, že odposluchy boli riadené zahraničnými špiónmi, ktorých bližšie nešpecifikoval. Obavy o práva macedónskych žurnalistov vyjadrila vo štvrtok aj Európska federácia žurnalistov (EFJ). Kauza odpočúvaní podľa nej vyvolala v krajine atmosféru strachu a autocenzúry.
„Ak sa obvinenia potvrdia, potom macedónske úrady jednoznačne porušili práva novinárov na ochranu svojich zdrojov, „ uviedol prezident EFJ Mogens Blicher Bjerregard.
EFJ vyhlásila, že sloboda tlače v Macedónsku sa pod vplyvom rôznych hrozieb a útokov parlamentu výrazne zhoršila. Krajina si pohoršila aj v medzinárodnom rebríčku slobody tlače vydávanom Reportérmi bez hraníc, v ktorom z 34. miesta v roku 2009 klesla postupne až na 117. v roku 2015.