V Malých Karpatoch zimovalo vyše tisíc netopierov, ochranári museli ukončiť ich sčítanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Netopier
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Aprílové oteplenie prebudilo aj zimujúce netopiere, ochranári preto museli ukončiť ich sčítanie, ktoré robili od novembra. V Malých Karpatoch za toto obdobie skontrolovali viac ako 40 jaskýň, štôlní a pivníc, kde zimovalo spolu takmer 1 050 netopierov.

„Vzhľadom na nočný spôsob života netopierov máme len obmedzené možnosti, ako ich pozorovať a skúmať. Počas ich zimného spánku sa k nim môžeme dostať veľmi blízko, preto je sčítanie na zimoviskách jednou z najstarších metód výskumu týchto živočíchov,“ vysvetlil ochranár Michal Noga z mimovládnej organizácie SAOLA. Dodal, že údaje o druhovom zložení a početnosti netopierov pomáhajú zisťovať, k akým zmenám v netopierej populácii dochádza.

Zimujú aj v dutinách stromov

Zimné obdobie trávia netopiere podobne ako sysle, svište či plchy zimným spánkom. Ukrývajú sa na miestach so stabilnou teplotou a vlhkosťou. Najznámejšími úkrytmi sú jaskyne a štôlne, no zimujú aj v dutinách stromov, v skalných štrbinách, využívajú tiež rôzne úkryty v stavbách. Zimný spánok netopiera je podľa Nogu veľmi hlboký. Srdce mu udrie len štyrikrát za minútu a nadýchne sa len raz za hodinu.

„Životné procesy sa spomalia a teplota klesne len na jeden až päť stupňov Celzia. V tomto čase sú veľmi zraniteľné. Hrozbou sú pre ne predátori, najmä kuny,“ uviedol Noga. Negatívny vplyv môže mať aj opakované vyrušovanie netopierov.

Oheň je nebezpečenostvom

Na prebudenie totiž spotrebujú veľa energie, ktorá im potom na jar chýba, a vysilené netopiere môžu uhynúť. Veľkým nebezpečenstvom je podľa Nogu kladenie ohňa v štôlňach alebo v jaskyniach. Dym môže zadusiť netopiere skôr, ako sa stihnú prebrať a z ohrozeného miesta odletieť.

„Počet vhodných podzemných priestorov pre netopiere je obmedzený a preto má význam chrániť každý jeden z nich. Aj v súčasnosti vďaka podpore Nemeckej spolkovej nadácie pre životné prostredie (DBU) budeme v Malých Karpatoch zabezpečovať ochranu významných lokalít pre netopiere, ale i pre salamandry a iné obojživelníky,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia