V Nemecku potvrdili celoštátny zákaz predaja zábavnej pyrotechniky. Budeme ho nasledovať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustracka_ombusman 676x451 1.jpg
Foto: Zvierací ombudsman

Na zákaz predaja pyrotechniky si na Slovensku budeme musieť ešte počkať, no vďaka viacerým iniciatívam a petíciám zameraným na jeho zrušenie sme o krok bližšie k veľkej zmene.

Včera sa stretla po prvýkrát pracovná skupina pre ochranu zvierat v NR SR, ktorej predsedá Lenka Kmeťová, zakladateľka a predsedníčka občianskeho združenia Nádej pre kone a ľudí. Na tému negatívnych dôsledkov používania pyrotechniky a dôležitosti jej absolútneho zákazu a predaja diskutovali zástupcovia polície, prokuratúry, neziskových organizácií i veterinári.

„Na základe našich skúseností, ako aj podnetov, ktoré dostávame na Zelenej linke Ministerstva životného prostredia, sme pripravili návrh novely zákona, ako aj vládneho nariadenia, ktoré by zakázalo predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F2, F3 a F4 na celom území Slovenskej republiky,” hovorí Nikola Jackuliaková, právnička iniciatívy Zvierací ombudsman.

Návrh novely povoľuje predaj a používanie zábavnej pyrotechniky kategórie F1, ktorej použitie predstavuje veľmi nízke nebezpečenstvo a má zanedbateľnú hladinu hluku. Ide napríklad o motýliky, prskavky, fontánky, praskajúce guľôčky a rôzne bzučiaky.

„Akákoľvek ľudská činnosť, ktorá je vykonávaná len pre zábavu a dokázateľne spôsobuje vážnu fyzickú a psychickú ujmu, alebo smrť nielen zvierat, ale aj ľudí, či škody na majetku, nemá opodstatnenie a nemôže byť modernou spoločnosťou akceptovaná,” konštatuje Zuzana Stanová, Zvieracia ombudsmanka.

Negatívne dôsledky používania zábavnej pyrotechniky sú pritom už dlhodobo dokázateľné. Poškodzuje zdravie a ohrozuje život ľudí, najmä starších detí,
Citlivých ľudí, mentálne postihnutých ľudí a autistov, ktorým spôsobuje stres a s ním spojené ťažké duševné stavy. Poškodzuje zdravie a ohrozuje život zvierat všetkých druhov, ktorým spôsobuje enormný stres, v dôsledku ktorého sa zviera môže vážne zraniť, až uhynúť. Poškodzuje prírodu a narúša jej biodiverzitu a v neposlednom raze poškodzuje majetok (požiare, poškodené autá, budovy, pozemky, atď).

Obce a mestá na Slovensku majú síce právomoc regulácie zakázať či obmedziť na svojom území alebo jej časti používanie pyrotechnických výrobkov, avšak túto právomoc nevyužívajú alebo len zriedka, preto jedinou cestou, ako zabrániť škodám a týraniu zvierat je úplný zákaz predaja a používania zábavnej pyrotechniky.

Zvierací ombudsman v spolupráci s ÚMS a ZMOS už koncom minulého roka vyzval mestá v rámci kampane „Bez ohňostroja, pre zvieratá”, aby peniaze pôvodne určené na silvestrovský ohňostroj venovali miestnym útulkom alebo organizáciám venujúcim sa ochrane zvierat. Príprava návrhy novely zákona tak plynulo nadväzuje na predchádzajúce aktivity iniciatívy v oblasti zákazu predaja pyrotechniky.

Ide však o spoločný boj, totiž viac ako 42 000 ľudí už podpísalo výzvu na zákaz predaja zábavnej pyrotechniky (https://www.martinhojsik.sk/stop_pyrotechnike)
Z dielne Martina Hojsíka a Tamary Stohlovej zo strany PS.

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Zvierací ombudsman