NITRA 4. decembra (WebNoviny.sk) – V Nitre vznikne integračné a komunitné centrum najmä pre cudzincov prichádzajúcich za prácou. Cieľom projektu z dielne Nitrianskej komunitnej nadácie je vytvoriť prvý kontaktný bod pre ekonomických migrantov s trvalým pobytom mimo územia mesta.
Centrum poskytne všetky základné informácie
V integračnom centre dostanú základné informácie, ako sú adresy ošetrujúcich lekárov a zdravotníckych zariadení, informácie o systéme dopravy, jazykových kurzoch, školách s integračnými programami či možnostiach trávenia voľného času.
Riešiť tu budú otázky udeľovania a obnovovania prechodných a trvalých pobytov, zakladania živnosti, zdravotného poistenia či pomáhať v právnej oblasti.
Centrum bude poskytovať služby nielen cudzincom, ale aj obyvateľom mesta s cieľom prekonávania kultúrnych bariér a znižovania spoločenského napätia. Mestu bude poskytovať štatistické informácie o cudzincoch na jeho území, problémy bude riešiť v spolupráci s cudzineckou políciou.
Mestom prejde 10-tisíc cudzincov ročne
Ako informovala správkyňa Nitrianskej komunitnej nadácie Ľubica Lachká, Nitrou prejde podľa štatistiky 10-tisíc cudzincov ročne. Nie sú to napríklad len Rumuni či Srbi, ktorí pracujú v priemyselnom parku, ale aj ľudia z mnohých iných krajín, ktorí sem prichádzajú, pretože tu chýbajú lekári, ošetrovatelia či vodiči v MHD. Obsadzujú pozície, o ktoré miestni nemajú záujem.
Odborári poslali poslancom pripomienky k zamestnávaniu cudzincov, žiadajú o ich akceptovanie
Nitra bude prvé krajské mesto na Slovensku, v ktorom budú poskytovať komplexné integračné služby pre cudzincov. Predpokladané náklady na projekt sú zhruba 95-tisíc eur, z toho 24-tisíc eur prispeje mesto, schválili to mestskí poslanci. Vyše 27-tisíc prispeje na projekt Rotary club Nitra a necelých 44-tisíc eur chcú získať z Nadácie Ekopolis.
Boj proti getám
Primátor Marek Hattas projekt víta. „Dobre vieme, že tu máme veľmi veľa ekonomických migrantov, táto situácia je už dlhú dobu neriešená a potrebujeme to riešiť. Vítam preto projekt Nitrianskej komunitnej nadácie a to, že tento problém otvárajú, pomenúvajú a hľadajú aj riešenia,“ povedal a dodal, že je rád, že pred problémami mesto nezatvára oči a ide ich riešiť. Zdôraznil, že bude bojovať proti vzniku ubytovní s kapacitami stoviek či tisícich miest, ktoré by mohli vytvárať v meste getá.
Primátor podotkol, že mesto v zriaďovaní takéhoto centra prvého kontaktu supluje štát, ktorý mal spolu so zriadením strategického parku a privedením automobilky Jaguar Land Rover do Nitry riešiť aj situáciu s nárastom ekonomických migrantov. Zároveň dodal, že mesto však nechce len čakať so založenými rukami, keď začne štát vyvíjať v tomto smere nejaké aktivity a podporí preto aktivitu nadácie.
Ekonomický migrant z východného Slovenska
Drvivá väčšina poslancov projekt podporila. Proti hlasoval len Peter Oremus (nezávislý) a traja sa zdržali. „Nepáči sa mi, aby sme z našich daní etablovali ekonomických migrantov a znevýhodňovali našich ľudí, pretože cudzinci pracujú za nižšiu mzdu. Nemám vedomosť o tom, že by naši ľudia pracujúci v zahraničí dostávali takúto podporu,“ povedal Oremus.
Poslanec Roman Ágh (Tím Hattas) mu oponoval, že v západných krajinách sú takéto prvé kontaktné body pre cudzincov bežné.
Prijímanie pracovníkov z tretích krajín môže byť ľahšie, návrh prerokujú v skrátenom konaní
„Vo Veľkej Británii je štandardom, že zamestnanec na úradoch dostane po požiadaní tlmočníka, ktorý mu pomáha vybavovať veci,“ povedal. Ján Greššo (OĽANO, SaS, Šanca, Sme rodina, KDH) podotkol, že ekonomickým migrantom v Nitre môže byť aj človek z východného Slovenska.
„Považujem za nutnosť, aby sme s týmito ľuďmi začali pracovať, aby žili kultivovane v našom prostredí. My už nevieme ovplyvniť, že títo ľudia sem budú prichádzať za prácou, my s nimi musíme pracovať,“ skonštatoval. Kde v Nitre by malo centrum vzniknúť, zatiaľ nie je určené.