Voľba prokurátora
Čižnára navrhli za nominanta poslanci strany Roberta Fica a v tajných voľbách ho podporilo 82 z 82 prítomných poslancov.
Opoziční zákonodarcovia sa na voľbe nezúčastnili. Čižnára do funkcie môže a nemusí vymenovať prezident Ivan Gašparovič. Jozefa Čentéša zvolili v minulom funkčnom období 17. júna 2011, ale prezident ho za generálneho prokurátora odmietol vymenovať.
„Slovenská verejnosť by mala veľmi jasne vedieť, že v opozícii sedia žalobaby, ktoré vždy, keď prehrajú politický súboj, tak sa utekajú vyplakať do Štrasburgu alebo do Bruselu. To je pre nich typické,“ vyhlásil šéf kabinetu po piatkovom zasadnutí Európskej rady v Bruseli.
Fico odmietol, že by prišla zo strany Európskej komisie požiadavka na vysvetlenie okolností voľby generálneho prokuratúra. „My len vieme, že naši priatelia z opozície, ako obyčajne, keď už nemajú čo robiť, tak idú žalovať do zahraničia. Pán Figeľ utekal za pravičiarmi a pán Sulík, ktorý Európu nemôže ani cítiť, napísal list liberálom a dožadovali sa nejakej spravodlivosti, hoci neviem akej,“ hovoril Fico.
Podľa neho sa téma voľby generálneho prokurátora vyrieši na expertnej úrovni veľmi rýchlo. „Pretože všetci dobre vedia, že z ústavnoprávneho hľadiska neexistuje žiadna prekáža, pre ktorú by národná rada nemohla konať,“ dodal Fico.
Predseda poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany v Európskom parlamente Joseph Daul požiadal predsedu Európskej komisie, aby sa komisia zaoberala situáciou na Slovensku po voľbe Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora. „O Slovensku sa vie. Prípad akoby dvoch kandidátov na generálneho prokurátora je vnímaný s otáznikom, pretože v bežných demokraciách je to neznáma súvislosť,“ povedal 22. júna pre agentúru SITA predseda KDH Ján Figeľ po summite lídrov európskych ľudových strán.