BRATISLAVA 22. mája (WebNoviny.sk) – V pitnej vode v Kvetoslavove (okr. Dunajská Streda) sa nachádza metabolit pesticídu chloridazón v koncentrácii 1 ug/L.
Potvrdili to vzorky, ktoré odobralo a otestovalo občianske združenie Za našu vodu. Pre tento metabolit nie je v slovenskej legislatíve upravený špecifický limit aj napriek tomu, že ho opakovane našli vo viacerých obciach na Žitnom ostrove.
„Normy stanovené slovenskou legislatívou sú diametrálne odlišné od noriem v okolitých krajinách, obávame sa teda, že tu ide len o neporiadok v slovenskej legislatíve,” uviedla Annamarie Velič, predsedníčka združenia, ktoré považuje výskyt metabolitu pesticídu v pitnej vode za neprípustný stav poukazujúci na zlyhanie ochrany podzemnej vody na Žitnom ostrove.
Výzva hlavnému hygienikovi SR
Za našu vodu preto vyzvalo hlavného hygienika SR, aby inicioval proces prehodnotenia limitov stanovených právnymi predpismi tak, aby odrážali reálne riziká pre zdravie obyvateľov.
„Pri aktuálnom systémovom nastavení totiž výsledky spôsobujú chaos a neistotu a neumožňujú prehľadne vyhodnotiť stav pitnej vody na Slovensku,“ zdôraznila Velič.
Metabolit chloridazónu objavili v marci aj v pitnej vode v Šamoríne (okr. Dunajská Streda). Vzorky si dala na vlastné náklady otestovať miestna občianka, pričom o výsledkoch testov informovalo občianske združenie Moderný Šamorín pre všetkých.
„Obzvlášť znepokojivý výsledok predstavuje hodnota metabolitu pesticídu chloridazón, ktorá dosahovala trojnásobne vyššie limity, ako je stanovené vo vyhláške,“ uviedlo vtedy združenie.
Kampaň TU vodu nepi!
Vyhláška ministerstva zdravotníctva uvádza pevne stanovené limity pre jednotlivé ukazovatele pitnej vody. Hladina metabolitov pesticídov by nemala prekročiť hranicu 0,10 µg/l.
Podľa Úradu verejného zdravotníctva však metabolit pesticídu chloridazón patrí medzi takzvané nerelevantné metabolity, pre ktoré sa neuplatňuje limitná hodnota. Dodávatelia pitnej vody majú povinnosť testovať len tie pesticídy a ich metabolity, ktorých prítomnosť v pitnej vode možno v danej oblasti predpokladať, teda takzvané relevantné metabolity.
Občianske združenie Za našu vodu odštartovalo nedávno kampaň TU vodu nepi!, ktorá má za cieľ upozorniť na neuspokojivý stav ochrany pitnej vody na Slovensku. V kampani, ku ktorej sa môže pridať každý, ochranári žiadajú dôsledné zabezpečovanie ochrany podzemnej a povrchovej vody ako zdroja pitnej vody, efektívnejšiu kontrolu pitnej vody ako aj úplné a včasné informácie o kvalite vody dostupné pre verejnosť.
Iniciatíva zároveň ponúka analýzu pitnej vody v mieste bydliska. V Česku študovali vplyv pesticídu chloridazón a jeho metabolitov na potkany a myši. Výsledky preukázali, že nevykazuje mutagénne alebo genotoxické účinky.