BRATISLAVA 31. januára (WebNoviny.sk) – Ivan Zuzula vo štvrtok odovzdal do Národnej rady SR petičné hárky s viac ako 16-tisíc podpismi občanov.
Ako povedal pre agentúru SITA, je občianskym kandidátom na post prezidenta, podpisy od občanov vyzbieral s podporou Slovenskej konzervatívnej strany. „Motivácia kandidovať bola v tom, aby sme dali priestor aj pre konzervatívnu časť politického spektra. Zámerom bude prezentovať klasické a tradičné hodnoty politiky,“ povedal Zuzula.
Video: Dôchodca Ján nemôže kandidovať za prezidenta, podpisy od poslancov získal podvodne
Hlavným mottom jeho kampane budú tri motívy, a to prosperita, podpora rodiny a udržateľný rozvoj. „Prosperita by sa mala týkať pracujúcich a aktívnych ľudí. Prosperita by mala ruka v ruke ísť s dodržiavaním zákona a nemala by byť obmedzovaná slabou vymožiteľnosťou práva,“ povedal.
Podľa Zuzulu je dôležitá podpora rodiny, lebo „len fungujúca rodina je garanciou toho, že slovenský národ nebude vymierať“. Okrem toho vníma potrebu riešiť hrozbu klimatickej zmeny, ktorá je podľa neho „za dverami“. „Musíme byť pripravení a mať vhodné opatrenia,“ dodal.
Zároveň je presvedčený, že prezident má na Slovensku silu rozprúdiť v spoločnosti diskusiu. „Je to silná politická figúra a kompetencie sú dosť silné na to, aby vedel svoje predstavy dať jasne najavo,“ dodal.
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Kandidáti na post hlavy štátu môžu svoje kandidatúry odovzdať do 31. januára do 24:00.
Eurokomisár Maroš Šefčovič ide kandidovať do prezidentských volieb ako nezávislý kandidát, jeho kandidatúru podporili poslanci NR SR za Smer-SD. Kandidatúru na post prezidenta už odovzdal Martin Daňo, ktorý získal 16 podpisov poslancov NR SR.
Petície s podpismi občanov, na ktoré zozbierali najmenej 15 000 podpisov, predložili Eduard Chmelár, Róbert Švec, kandidát SaS Robert Mistrík, predseda Mosta-Híd Béla Bugár, sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin, podnikateľka Bohumila Tauchmanová, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, bývalý disident a predseda Slovenskej národnej rady František Mikloško, predseda Strany maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja (SMK) József Menyhárt a Juraj Zábojník, ktorý bol kedysi riaditeľom Úradu na ochranu ústavných činiteľov, poslanec Národnej rady SR za hnutie Sme rodina Milan Krajniak a predseda strany ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba.
Petičné hárky s potrebnými podpismi tiež odovzdal Radovan Znášik, aj napriek tomu, že v deň konania prvého kola volieb nebude spĺňať podmienku 40 rokov veku. Jeho kandidatúru však preto predseda Národnej rady SR Andrej Danko neprijal. Rovnako neprijal ani kandidatúru dôchodcu Jána Molnára pre podozrenie, že podpisy pod svoju kandidatúru získal od 15 poslancov podvodne.
Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční 16. marca. Ak ani jeden z kandidátov na prezidenta nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, druhé kolo volieb hlavy štátu bude v sobotu 30. marca 2019. Súčasný prezident Andrej Kiska je vo funkcii do polovice júna 2019.
Podľa Ústavy SR kandidátov na prezidenta navrhuje najmenej 15 poslancov Národnej rady SR alebo občania, ktorí majú právo voliť do NR SR, a to na základe petície podpísanej najmenej 15-tisíc občanmi. Návrhy na voľbu sa odovzdávajú predsedovi NR SR najneskôr do 21 dní od vyhlásenia volieb a ten následne do siedmich dní preskúma, či spĺňajú zákonné požiadavky. Súčasťou návrhu na kandidáta na hlavu štátu musí byť aj vlastnoručne podpísané vyhlásenie kandidáta, že súhlasí so svojou kandidatúrou a spĺňa podmienky na zvolenie za prezidenta.
Voľby prezidenta SR vyhlasuje predseda Národnej rady SR najneskôr 55 dní pred dňom ich konania. Prezidenta SR volia občania SR v priamych voľbách tajným hlasovaním na päť rokov. Právo voliť majú, ak najneskôr v deň konania volieb dovŕšia minimálne 18 rokov. Za prezidenta možno zvoliť každého občana Slovenskej republiky, ktorý je voliteľný za poslanca Národnej rady SR, občana SR s trvalým pobytom na jej území a v deň voľby dosiahol vek 40 rokov.