V prípade vraždy exprimátora Hurbanova nastal zvrat, vypovedala aj obvinená Alena z kauzy Kuciak

Alena Zs.
Obvinená Alena Zs. (uprostred) v kauze úkladnej vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Foto: archívne, SITA/Jozef Habočík.

BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – V prípade brutálnej vraždy hurbanovského exprimátora Lászlóa Basternáka nastal po siedmich rokoch zvrat, píše webový portál TV JOJ noviny.sk.

Špeciálna prokuratúra televízii JOJ potvrdila, že v posledných týždňoch opäť intenzívne pátra po objednávateľovi surovej popravy, ktorého sa doteraz nepodarilo usvedčiť. V kauze ako svedkyňa vystupovala aj Alena Zs., obvinená v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice.

V prípade nastal obrat

„Som to nebol ja, kto strieľal. Celý čas som sa skrýval na zadnom sedadle.“ Takto sa Štefan Kaluz odsúdený za vraždu hurbanovského exprimátora obhajoval pred súdom napriek tomu, že pri streľbe ho zachytili bezpečnostné kamery. Už počas vyšetrovania však bolo zrejmé, že nekonal na vlastnú päsť.

Kaluz však odmietol vypovedať, pre koho v skutočnosti popravu vykonal. Pár mesiacov po jeho odsúdení sa vyšetrovanie dostalo do slepej uličky a tak ho prerušili.

Prokuratúra televízii JOJ potvrdila, že v prípade teraz nastal obrat. „Zatiaľ môžeme potvrdiť len toľko, že vyšetrovanie vo veci objednania úkladnej vraždy Lászlóa Basternáka pokračuje. Obvinený zatiaľ nikto nebol,“ uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

„Ak sa pokračuje vo vyšetrovaní po prerušení trestného stíhania, tak v takom prípade má na to vyšetrovateľ nové dôkazy alebo skutočnosti. Určite tam dochádza k posunu,“ myslí si Eva Mišíková, bývalá prokurátorka.

Obvinená vypovedala ako svedkyňa

Štefan Kaluz pred siedmimi rokmi dostal 25 rokov väzenia. Ak by pomohol usvedčiť objednávateľa, mohol by žiadať o obnovu konania a dostať tak nižší trest.

V procese s Basternákovým vrahom Štefanom Kaluzom vypovedala ako svedkyňa aj Alena Zs., ktorá je v súčasnosti obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Robila kampaň Basternákovmu konkurentovi v komunálnych voľbách. Dokonca mu požičiavala peniaze a zháňala sponzorov.

„Dohodli sa, že mu pomôže s predvolebnou kampaňou a ak vyhrá parlamentné voľby, zamestná ju ako asistentku, ak primátorské, ako sekretárku,“ píše sa v rozsudku Špecializovaného trestného súdu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena Zs.Eva MišíkováJán KuciakŠtefan Kaluz