V utorok 18. júla na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku pokračuje proces s bývalým šéfom operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jánom Kaľavským.
Keďže procesné strany už vo veci predniesli svoje záverečné reči, očakáva sa vynesenie rozsudku. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry navrhol pre expolicajta trest deväť rokov väzenia ako aj peňažný trest 5 000 eur.
Prijímanie úplatku a ďalšie skutky
Obžalovaný sa momentálne nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Kaľavský je stíhaný pre pokračovací zločin prijímania úplatku a ďalšie skutky.
Bosna nevydá neprávoplatne odsúdeného expolicajta Kučerku na Slovensko, rovnako tak Kaľavského
Keďže sa nezdržiava na Slovensku, začiatkom marca na súde vypovedal prostredníctvom telemostu zo Sarajeva, pričom zdôraznil, že sa necíti byť vinný. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal na Kaľavského ešte v januári minulého roka obžalobu pre pokračovací zločin prijímania úplatku, zločin marenia spravodlivosti a prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Prokurátor žiada pre bývalého šéfa operatívcov NAKA deväť rokov väzenia, Kaľavský by mal dostať aj peňažný trest
Predmetom obžaloby je prezrádzanie citlivých informácií z prostredia policajného zboru nepovolaným osobám, a to čiastočne za rôzne neoprávnené majetkové plnenia.
Európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz
Konkrétne v rokoch 2019 až 2021 poskytoval obžalovaný informácie Petrovi Petrovovi prezývanému Tiger. Išlo o informácie z policajného prostredia o ňom samom a neskôr aj o akciách ako Očistec alebo Judáš.
Tiger sa mu odmenil mimo iného mobilným telefónom, príspevkom na kúpu auta Range Rover alebo zaplatením výmeny okien na chate. Takisto podľa obžaloby Kaľavský neoprávnene poskytol informácie aj vyšetrovateľovi Mariánovi Kučerkovi a podnikateľovi Petrovi Koščovi.
Špecializovaný trestný súd na Kaľavského ešte v októbri 2021 vydal príkaz na zatknutie, ako aj európsky a medzinárodný zatýkací rozkaz. V apríli 2022 ho zadržali v Bosne a Hercegovine. Miestny súd ho však nevzal do väzby.
Namiesto toho mu uložil obmedzenia v podobe odobratia cestovných dokladov, zákazu opustiť krajinu a povinnosť pravidelne sa hlásiť úradom. Neskôr úrady tieto obmedzenia voči Kaľavskému zrušili.