Banka HSBC zruší tisícky pracovných miest, dôvodom je aj brexit

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Britská banka HSBC
Britská banka HSBC v Londýne. Foto: archívne, SITA/AP

Britská banka HSBC zruší približne 35-tis. pracovných pozícií v rámci reštrukturalizácie, ktorej cieľom je sústrediť sa na rýchlo rastúce trhy v Ázii, a za situácie, keď sa snaží vyrovnať so sériou globálnych neistôt, od brexitu, cez obchodné vojny, po epidémiu nového koronavírusu.

Dočasný šéf banky Noel Quinn v utorok povedal, že počet zamestnancov banky sa v najbližších troch rokoch zníži z 235-tis. na 200-tisíc. Čiastočne to bude výsledkom prirodzeného odchodu pracovníkov.

Podnikanie HSBC v Európe je pod tlakom. Banka sa musí vysporiadať s odchodom Británie z Európskej únie a neistotou, ktorá bude sprevádzať vyjednávania o budúcich obchodných vzťahoch. „Nijaké vyjednávania nikdy nie sú hladké,“ uviedla HSBC vo vyhlásení. Dodala pritom, že je nevyhnutné, aby „konečná dohoda chránila a podporovala výhody, ktoré finančné služby poskytujú Veľkej Británii aj Európskej únii“.

Banka v utorok informovala, že jej čistý zisk v roku 2019 klesol o 53 percent na sumu 6 mld. USD. Pokiaľ ide o tento rok, HSBC upozornila na „významné narušenie“ jej činnosti v dôsledku vypuknutia epidémie vírusu v Číne.

(1 EUR = 1,0816 USD)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Noel Quinn
Firmy a inštitúcie HSBC banka