BRATISLAVA 20. októbra (WebNoviny.sk) – V aktuálnom rebríčku transparentnosti slovenských miest sa hlavné mesto SR Bratislava umiestnilo na 42. mieste, čím si svoju pozíciu oproti predchádzajúcemu obdobiu pohoršilo. Hlavné mesto bolo v rebríčku transparentnosti v roku 2016 na 17. mieste, v súčasnosti si teda pohoršilo o 25 miest.
Vyplýva to z aktuálneho rebríčka transparentnosti miest, ktorý už po piatykrát zostavila mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS). V celkovom hodnotení má hlavné mesto 59 percent, priemer pre mestá je 57 percent.
Územné plánovanie získalo najviac percent
Z jedenástich zložiek hodnotenia získala Bratislava najviac percent v zložke Územné plánovanie a stavebný úrad, čo je 89 percent. Na druhom mieste má hlavné mesto Prístup k informáciám, získalo zaň 86 percent. Trojicu uzatvára zložka Dotácie a granty so 79 percentami.
Najmenej percent (29) má kategória Obecné podniky a organizácie, nasledujú zložky Predaj a prenájom majetku (38 percent) a Účasť verejnosti na rozhodovaní (40 percent). Z celkového počtu jedenásť sa pod priemerom všetkých samospráv umiestnili tri zložky. Okrem Obecných podnikov a organizácií sú to kategórie Rozpočet a zmluvy a Účasť verejnosti na rozhodovaní.
Amnesty International vyzýva Saudskú Arábiu, aby ukázala telo zavraždeného novinára Chašakdžího
Aj v roku 2016 získala Bratislava najviac percent v zložke Územné plánovanie a stavebný úrad, pred dvoma rokmi to však bolo 100 percent. Najmenej, 37 percent, dostalo hlavné mesto v zložke Predaj a prenájom majetku.
Triumf obhájil Vranov nad Topľou
Pozíciu najtransparentnejšieho mesta obhájil tento rok Vranov nad Topľou. Podľa TIS si pred komunálnymi voľbami dali samosprávy viac záležať a opäť sa o čosi viac otvorili verejnej kontrole. Zhoršenie zaznamenalo iba 14 z celkovo 100 hodnotených miest. “Okrem zvyšujúcej sa otvorenosti je dobrou správou i to, že TIS mohla po prvý raz udeliť najvyššie hodnotenie transparentnosti, ktoré získali za prekonanie hranice 85 percent dve samosprávy,” uviedol Michal Piško z Transparency.
Podľa prieskumu sú občania najmenej spokojní so zdravotníctvom a kvalitou ciest na Slovensku
Hranicu 85 percent okrem Vranova nad Topľou prekonala aj bratislavská mestská časť Nové Mesto, ktorá skončila v hodnotení druhá. Na treťom mieste skončila Rožňava. Na chvoste rebríčka sa ocitlo Humenné, ktoré ako jediné ignorovalo aj hodnotiaci dotazník TIS zasielaný podľa infozákona. Humenné tak získalo v hodnotení transparentnosti iba 32 percent.
Polepšenie v oblasti videozáznamov
Samosprávy si najviac polepšili v oblasti videozáznamov z mestských zastupiteľstiev, ktoré už zverejňuje 65 zo 100 najväčších samospráv. Mierne zhoršenie nastalo v oblasti dotácií a grantov, kde až približne 70 percent miest a mestských častí nezverejňuje informácie. Mimovládka merala transparentnosť pomocou 105 indikátorov v 11 oblastiach. Vychádzala pritom z piatich rôznych zdrojov, z webových stránok miest, cez zaslaný dotazník, až po údaje o súťažiach z Elektronického kontraktačného systému.
Agentúra SITA požiadala o stanovisko k pohoršeniu pozície Bratislavy v rebríčku transparentnosti samospráv aj bratislavský magistrát.